Stejně jako minulý rok se žáci naší školy zúčastnili projektu Záložka do knihy spojuje školy. V říjnu – v Měsíci školních knihoven opět všichni žáci naši školy lepili, stříhali, kreslili i laminovali, aby vyrobili ty nejhezčí záložky pro žáky ZŠ Sládkovičova ve slovenském městě Ružomberok. Letošní téma znělo Má nejoblíbenější kniha. Každá třída měla jiné favority, takže výstavka všech záložek, která proběhla na konci října v naší školní knihovně, byla opravdu pestrá. A které knihy jsou pro naše žáky těmi nejoblíbenějšími?

1. třída připravovala záložky s motivem Havrana z Malé čarodějnice. Autorem této knížky je Zdeněk Smetana. A protože si prvňáci rádi čtou o přírodě, vyrobili i záložky s lučními motivy.

2. třída předvedla záložky s obrázky Špejličky a Buřtíka, Spinkalky a Kanafáska. Autor Špejličky a Buřtíka je Zdeněk Svěrák a autorka Kanafáska je Galina Miklínová. Kromě toho přinesli druháci i krásně barevné záložky s klauny. Že by tím chtěli naznačit, že to v jejich třídě bývá někdy pořádný cirkus?

3. třída představila záložky s motivem Ferdy Mravence. Autorem knížky je Ondřej Sekora. Kromě toho se věnovali i postavičce Rákosníčka z knih Jaromíra Kincla.

Ve 4. třídě si každý žák napsal název své nejoblíbenější knihy do nádherně zdobené záložky ve tvaru knížky.

5. třída poskládala krásné záložky ve tvaru srdíček. A protože jsou knihy pro většinu našich žáků prostě srdeční záležitost, do poskládaných srdíček napsali jméno své nej knihy.

6. třída se pochlubila záložky s motivem pejska a kočičky. Autorem knížky je Josef Čapek.

Na záložkách 7. třídy se objevili: Myšpulín, Fifinka, Bobík a Piňďa. Tyto postavičky patří do komiksového příběhu Ljuby Štíplové Čtyřlístek.

8. třída se rozhodla, že záložky s motivem Krtečka prostě nemohou chybět. Autorem knížky je Zdeněk Miler.

9. třída se vyřádila na postavičkách Macha a Šebestové. Nevím, jestli za to může kouzelné sluchátko. Autorem knížky je Miloš Macourek, ilustroval ji Adolf Born.

Všem žákům se záložky povedly. Ti starší z nich k nim přiložili i dopis pro svoje nové kamarády. Teď už se všichni těší, jaká odpověď přijde ze ZŠ Sládkovičova z Rožumberoku.

redakce 9. třídy