Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

     Nejen tato překrásná píseň Jaroslava Ježka, ale i mnoho jiných nádherných swingových písní znělo dne 16. března 2015 koncertním sálem ZUŠ Vratimov. Díky hned několika náhodám totiž právě v tento den ZŠ Vratimov na Masarykově náměstí navštívili 2 olomoučtí hudebníci. Žáci 5. – 9. tříd měli z bezprostřední blízkosti možnost pozorovat, jak pan Richard Pogoda zvládá hrát na klavír a zpívat se strhujícím nadšením hudbu z počátku 20. století. Nezapomenutelný zážitek z vystoupení pak svými tóny na saxofon dotvářel pan Mirek Švihálek. Žáci vyslechli první americké swingové hity, které se u nás hrály na počáku 20. století s českými texty a pak několik hitů Ovobozeného divadla, např. Klobouk ve křoví, Nebe na zemi, Tmavomodrý svět, David a Goliáš, Šaty dělaj člověka, Ezop a brabenec, Svítá…

     Jejich vystoupení však nemělo jen koncertní hodnotu. Byla to také ukázka dnes moderní metody výuky dějepisu – tzv. oral history, tj. výuka historie prostřednictvím vyprávění pamětníků. Pan Richard Pogoda si mezi jednotlivými písněmi vždy vzal na chvíli slovo a velice erudovaně, ovšem s nadsázkou a humorem, komentoval nejdůležitější české historické události 20. století očima člověka, který se narodil v průběhu 2. světové války. Děti tak slyšely osobní komentáře, vzpomínky, příběhy i hodnocení událostí, které znají z hodin dějepisu jinak, než jim je popisují školní osnovy. Mnohé paradoxy našich dějin vyvolaly u žáků údiv, některé i smích. Naopak jiné momenty vyprávění pana Pogody nabídly žákům oprávněný pocit národní hrdosti a vlastenectví.

     V průběhu celého vystoupení nenechal pan Pogoda nikoho z přítomných na pochybách, že swingová i jazzová hudba byla pro své posluchače velmi zábavná, byla to pop music své doby a bavila lidi stejně jako dnešní mladou generaci hity současných populárních interpretů. O kvalitách této hudby svědčí fakt, že i po stu letech stále existují zpěváci i hudební skupiny, které jsou schopny s produkcí swingové a jazzové hudby vyprodat koncertní sály.

Mgr. Pavlína Kožušníková