Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře
     foodrevolutionPrávě tak se jmenuje akce zaměřená na propagaci zdravé výživy, do které se v pátek 15. 5. 2015 zapojili žáci i zaměstnanci ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí, i Městské knihovny ve Vratimově. O její organizaci se stará  Food Revolution Foundation pod záštitou Jamie Olivera a do České republiky ji ve větším měřítku přinesla škola vaření Chefparade. Jedná se o výzvu pro školy, školky, organizace, firmy i ostatní fanoušky zdravého životního stylu, aby v tento den věnovali svůj čas a pozornost zdravým potravinám, aby se podělili o své zkušenosti a navzájem se tak dozvěděli více o správném stravování.
     A jak taková revoluce v jídle ve škole vlastně vypadá? Žáci 1. – 8. tříd se ráno sešli u společné svačinky. Samozřejmě se všichni snažili, aby měli co nejzdravější dobroty. Navzájem si povídali o tom, co mají, co je zdravé a co ne. Vznikly tak malé spontánní třídní besedy o zdravém stravování.     
     Žáci 9. třídy se na tento den připravovali již celý týden. Ve výtvarné výchově si vyrobili krásné kuchařské čepice. V hodinách anglického jazyka si pečlivě prostudovali webové stránky projektu Food Revolution Day. Rozdělili se do skupin a každá skupina si vybrala recept, který by chtěla v pátek 15. května vařit. Jako předkrm si kluci vybrali křupavé kuřecí kousky s bylinkovo – jogurtovým dipem, další chlapecká skupina si zvolila tomatovou polévku a jako hlavní chod tentokrát dívky chtěly připravovat boloňské špagety. Největší zájem byl o výrobu dezertů. Nakonec holky připravily populární crumble s lesním ovocem a s jablky a smíšená skupina výborné hrníčkové lívance s borůvkami a se smetanovo – jogurtovou omáčkou. Samozřejmě deváťáci nezapomněli ani na nápoj. Chlapecká skupina se rozhodla pro výborný nápoj sangria, plný kousků ovoce a ledu. V rámci anglické konverzace si recepty přeložili do češtiny a přepočítali množství potřebných surovin pro celou třídu a pro hosty.     

     V pátek 15. 5. 2015 vyrazili žáci po skupinách se seznamem potravin na nákup do Penny. Když měla každá skupina svůj nákupní košík kompletní, vydali se zpět do naší školní cvičné kuchyňky, kde začala ta správná kuchařská show. Naši deváťáci se proměnili v mistry kuchaře a podle připravených receptů celé 2 hodiny míchali, šlehali, vařili, pekli a smažili. Nakonec také ochutnávali, dochucovali a samozřejmě i prostírali stůl. Někteří se mohli pochlubit svým kuchařským uměním, jiní se nechali vést a snažili se pomoct, jak jen to uměli. V průběhu celého dopoledne se jim snažily ze všech sil pomoci i paní knihovnice z městské knihovny – paní ředitelka Mgr. Hana Pščolková, paní Pavla Blahutová a Markéta Bradáčová. Vařily a uklízely také paní ředitelka Mgr. Alice Čavojská, paní zástupkyně Mgr. Jana Bawadekjiová, třídní učitelka Mgr. Pavlína Kožušníková i paní učitelka anglického jazyka Mgr. Lenka Parmová. V pravé poledne pak všichni usedli k zaslouženému obědu. Školní kuchyňku zcela ovládla dobrá nálada a spokojenost s výsledkem celodenního vaření. Jen těžko lze odhadnout, jak moc změnila tato malá revoluce stravovací návyky našich žáků, nicméně Jan Ámos Komenský se v učitelském nebi určitě zase jednou na naši školu spokojeně usmíval, když viděl, s jakou chutí si naši žáci ve školní kuchyňce hráli na kuchaře, a přitom se toho tolik naučili.

šéfkuchařka 9. třídy Mgr. Pavlína Kožušníková

     Menu     Fotogalerie