Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

3. – 7. 5. 2015IMG_1587

     Neděle 3. května 2015 byla dnem, na který jsme se snad všichni těšili už od začátku školního roku. Odjížděli jsme totiž na zájezd do Anglie s cestovní kanceláří Školní zájezdy, s. r. o. z Brna. Autobus pro nás přijel až k naší škole a odpoledne se k nám nedaleko Poděbrad přidala ještě jedna škola – ZŠ Loučeň. Seznámili jsme se velice rychle a hned z nás byli kamarádi.

     Po nočním přejezdu přes Německo, Nizozemí, Belgii a Francii jsme v brzkých ranních hodinách prošli pasovou kontrolou, při které někteří z nás poprvé promluvili anglicky s britskými celními úředníky. Pak jsme se nalodili na trajekt. Cesta trvala asi hodinu a půl a někteří z nás si ji krátili nakupováním v obchůdcích se suvenýry a sladkostmi. Vyšli jsme i na palubu a pozorovali bílé doverské útesy – vstupní bránu do Velké Británie.

     Naše první cesta v Londýně vedla k London Eye, a protože byl krásný den, mohli jsme si z výšky 135 m vychutnat překrásnou vyhlídku. V ceně vstupenky byla i návštěva 4D kina, ve kterém jsme zažili pohled na Londýn z ptačí perspektivy, foukal nám do tváře vítr a pokropil nás i londýnský deštík. Cestou k Big Benu jsme potkali ženicha a nevěstu, kteří se tam právě fotili. U Buckinghamského paláce nás čekalo hodně zvědavých turistů, kteří oslavovali narození malé princezny Charlotte Elizabeth Diany – dcerky prince Williama a vévodkyně Kate. Kolem osmé hodiny večer si nás vyzvedly naše hostitelské rodiny. To jsme se už všichni těšili na postel a teplou večeři.

     Druhý den jsme jeli do města Gloucester, kde se nachází překrásná katedrála z 11. století. Cestou zpět jsme navštívili univerzitní město Oxford a prošli jsme si Christ Church College. V areálu právě probíhaly zkoušky. Všichni jsme byli pořádně překvapení informací, že studium v Oxfordu vyjde na 3 miliony korun. Poté jsme se opět na stejném místě setkali se „svými“ anglickými rodinami. Mnozí z nás se seznámili s neznámými jídly a chutěmi, jako např. brambůrky s příchutí octa či krevet, chutnala nám proslulá ryba s hranolkami, odvážili jsme se ochutnat i čaj s mlékem.

     Poslední den byl nejzajímavější, ale také nejnáročnější. Čekala nás návštěva ateliérů Warner Bros. Nemohli jsme se dočkat, až uvidíme rekvizity z filmů o Harry Potterovi. Mohli jsme si prohlédnout kostýmy, čarodějnické hůlky, nadpřirozené bytosti, shlédnout zajímavosti z natáčení nebo si vyzkoušet létání na koštěti či projížďku v létajícím autě – samozřejmě za použití filmařských triků. Bylo to fascinující. Cestou do Londýna jsme jeli dvoupatrovým autobusem a poté metrem. Naše paní učitelka Mgr. Lenka Parmová byla moc ráda, že se tam nikdo neztratil. Vystoupili jsme u Tower Bridge – zvedacího mostu – snad nejznámější londýnské památky, kterou jistě znáte z pohlednic. Odpoledne jsme nastoupili na vyhlídkovou loď, která nás zavezla do Greenwiche. Před námi se najednou tyčil obrovský klipr Cutty Sark, který kdysi dovážel do Anglie čaj. Odtud jsme se vydali ke Královské observatoři a nultému poledníku. Vyfotili jsme se s jednou nohou na východní a s druhou na západní polokouli. V parku jsme pozorovali veverky, které se nebály přijít a vzít si jídlo z ruky.

     Ani na zpáteční cestu nikdo z nás jen tak nezapomene. Protože byly velké vlny, bylo téměř všem špatně a cesta se protáhla na dvě hodiny. Byli jsme velmi rádi, když jsme se ocitli znovu na pevné zemi našeho kontinentu. Kolem poledne jsme se rozloučili se svými kamarády z Loučeně. K naší škole jsme dorazili kolem desáté hodiny večer – unavení, ale šťastní a plní zážitků. Snad se do Londýna zase brzy vrátíme!

cestovatelky z 9. třídy Michaela Hrachová a Natálie Krumpochová

 fotogalerie