Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

        17476765-the-british-flag-in-the-form-of-a-glossy-heart

     Víte, kde můžete ochutnat brambůrky s příchutí octa či krevet, pít čaj s mlékem, snídat kvasnicovou pomazánku a obědvat tresku s hranolky? No přece v Anglii! Netvrdíme, že by vám to vše chutnalo, ale to, že jsme tato neobvyklá jídla mohli ochutnat, byla docela fajn zkušenost.

     A kdo je vlastně ochutnával? No přece 40 žáků z naší školy. Byli jsme vybráni, abychom se zúčastnili sedmidenního zájezdu do Brightonu, který byl úplně zdarma, protože byl na základě Výzvy č. 56 projektu „Čteme a konverzujeme“ financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. No, tak úplně zdarma to nebylo – alespoň ne pro naše rodiče, kteří nám dali štědré kapesné, a my jsme ho mohli utratit za suvenýry a samozřejmě také naprosto úžasné oblečení, se kterým nyní oslňujeme své spolužáky.

     Náš výlet začal dlouhou cestou autobusem. Ta ale rychle uběhla a my jsme mohli začít prohlídkou přímořského města Brighton. Atmosféra byla opravdu anglická – celý den pršelo, ale nám to vůbec nevadilo – vše pro nás bylo tak nové – tradiční cihlové domy, lákavé vůně z místních kavárniček v uličkách The Lanes, královský palác The Royal Pavilion, který jsme si celý mohli projít i s komentářem, samozřejmě v angličtině. Nejvíc se nám líbilo v Sea Life Centre, kde jsme pozorovali akvária s nejrůznějšími mořskými tvory, jako např. rejnoky, mořskými koníky, obrovskými želvami a žraloky. Odpoledne jsme vyrazili na nákupy. Někteří z nás se teprve rozhlíželi, co přivezou domů, jiní už se osmělili a rovnou se pustili do utrácení.     

     Potom nastal okamžik, kdy si pro nás přijely naše hostitelské rodiny. Čekala nás naše první večeře a představování. Také jsme rodinám předali drobné dárečky, které jsme jim přivezli. Rodiny nám ukázaly, kde budeme spát, jak se pouští sprcha a my jsme nevěřícně kroutili hlavami nad jejich systémem vodovodních kohoutků – jeden je na teplou vodu a druhý na studenou, pokud se chcete umýt, musíte si vodu napustit do umyvadla, jinak si spálíte ruce.

     Ráno nás čekala snídaně – mohli jsme si vybrat z několika druhů cereálií s mlékem, nebo jsme si mohli namazat toust s máslem a marmeládou, třeba tou typickou anglickou – z pomerančů, a ochutnat skvělý čaj s mlékem.

     Potom nás rodiny odvezly k autobusu a my jsme museli dojet do centra Brightonu, k budově školy, kde na nás čekali naši učitelé – samozřejmě rodilí mluvčí, a tři hodiny výuky. Nemyslete si ale, že jsme tři hodiny psali a biflovali slovíčka – výuka byla velká legrace – plná aktivit, her a samozřejmě konverzace. První den jsme měli docela svázaný jazyk, ale ten třetí už jsme drmolili jako o život. Líbilo se nám, že jsme o přestávce mohli vyběhnout na zahradu školy a sníst si tam svůj obědový balíček, který se většinou skládal ze sendviče, malého balíčku brambůrků, nějaké čokoládové tyčinky, ovoce a pití. Říká se mu obědový, ale pro nás to byla jen taková svačinka. Angličané jedí v poledne jen velmi málo – hlavní jídlo dne je pro ně večeře, a to docela pozdní, na což my Češi nejsme zvyklí.

     Odpoledne po škole jsme vždy vyjížděli na nějaký výlet do okolí. První den to bylo přímořské městečko Hastings. Počasí se již umoudřilo a místy na nás zasvítilo i sluníčko. Zamířili jsme do pašeráckých jeskyní, které v době vysokých daní sloužily jako skrýše pro zboží pašované do Anglie. Další den jsme jeli do města Portsmouth, a tam jsme si prošli loď admirála Nelsona HMS Victory, na které byl zabit při bitvě u Trafalgaru. Náš třetí výlet byl do městečka Eastbourne, k útesům Seven Sisters a krásnému křídovému mysu Beachy Head s pohádkovým majákem.

     Před námi byl ještě celodenní výlet do Londýna. Rozloučili jsme se s rodinami, a brzy ráno jsme vyrazili. Naše první zastávka byla v Greenwich, kde jsme se museli samozřejmě vyfotit u nultého poledníku – s jednou nohou na západní a s druhou na východní polokouli. Prošli jsme kolem čajového klipru Cutty Sark k lodi, která nás zavezla po řece Temži k Tower of London. Všichni jsme úžasem vydechli, když se před námi otevřel výhled na majestátní ikonu Londýna – The Tower Bridge – snad nejznámější most na světě. Projeli jsme se metrem zvaným “the tube“ a pak jsme si užili krásnou vyhlídku na Londýn ze 135 metrů vysokého londýnského „oka“. Naše fotoaparáty a mobilní telefony cvakaly téměř nepřetržitě – Big Ben, dvoupatrové autobusy, typické telefonní budky, ochočené veverky v parcích, Buckinghamský palác – bylo toho tolik k vidění a všechno jsme to chtěli zachytit pro své spolužáky a rodiče.

     Večer jsme se opět metrem dopravili na stanici North Greenwich, kde už na nás čekali naši řidiči a měli pro nás přichystanou večeři – za párky s hořčicí a český chleba jsme po celodenním chození byli docela vděčni. Zamávali jsme Londýnu a vyrazili směr Česká republika.

 

Žáci 6. – 9. tříd ze ZŠ Vratimov, Masarykovo nám.

fotogalerie