Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

Umí děti ze ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí, vařit?

     Jestli umí všechny děti ze ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí, vařit, nevím, ale určitě vím, že žáci 8. B třídy umí vařit výborně. Předvedli to v pátek 20. května 2016, kdy se připojili k akci Food revolution day a uvařili ve své školní kuchyňce pro sebe, pro svou paní učitelku třídní, pro paní ředitelku i pro paní zástupkyni a pro paní knihovnice z Městské knihovny Vratimov hned čtyřchodové menu. Jako předkrm připravili sýrovou omeletku se cherry rajčátky. Pak podávali hlavní chod, a to pečené kuře s brambory a s mrkví. Tento výtečný pokrm byl podáván s křehkým salátkem s citrónovou zálivkou. Samozřejmě nechybělo ani zdravé mlsání. Pochutnali si na ovesných cereáliích s lesním ovocem a fialovém smoothie.
     Není divu, že se jim oběd povedl, vždyť se na jeho vaření připravovali skoro celý týden. Nejprve se rozdělili do skupin a vybrali si, co budou vařit. Pak si museli vytvořit seznam surovin, se kterým pak šli společně nakupovat do Penny. Nejtěžší bylo odhadnout správné množství, protože každý chod bylo nutné připravit pro 19 strávníků. V neposlední řadě nesměli zapomenout z domova přinést ubrusy a prostírání, poněvadž k opravdovému gurmánskému zážitku přece patří i krásně upravený stůl.
     Když konečně byla školní kuchyňka plná všech potřebných potravin i kuchařských potřeb, mohla začít ta pravá kuchařská show. A jak jinak by měla začít, než představením jednotlivých receptů? Každá skupina představila svůj recept na kameru. A pak už se jen strouhalo, krájelo, míchalo, vařilo a peklo. A krásně to vonělo po celé budově školy!
     Těsně před 12. hodinou zasedli žáci se všemi svými hosty ke krásně prostřeným stolům. Jídla vypadala lákavě, voněla, a dokonce i výborně chutnala. Žáky ovládl pocit dobře odvedené práce a s chutí se pustili do hodování. Všichni se navzájem chválili, a tak u stolu panovala poklidná přátelská atmosféra. Někteří žáci se začali navzájem i bodovat. Závěr celého dopoledne patřil u dětí nepopulárnímu uklízení. I tak je dobrá nálada neopouštěla. Z doslechu vím, že mnozí žáci později předvedli recepty z tohoto dne i doma. I když v pátek 20. května neseděli žáci 8. B v lavicích a nevzdělávali se, přesto se mnoho nového naučili.

Šéfkuchařka 8. B Mgr. Pavlína Kožušníková