Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

      Všichni víme, že děti se rády předvádějí, ale nerady se něco učí nazpaměť. Obě tyto podmínky splňuje scénické čtení. Žáci i učitelé ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí, se v červnu již tradičně právě tímto způsobem připojují k celostátní kampani Celé Česko čte dětem. A protože paní učitelky moc dobře ví, jak moc scénické čtení děti baví, rozhodly se jim tak dát netradiční dárek k Mezinárodnímu dni dětí. A opět se akce setkala s velkým úspěchem. Do projektu se zapojily opravdu všechny třídy. Děti předčítaly, hrály, vyrobily si loutky postaviček, o kterých četly, vyrobily si kostýmy, rekvizity. Někteří žáci se naučili náročné pasáže zpaměti, jiní si zmalovali obličej k nepoznání. Některé role vyžadovaly dramatickou atmosféru, jiné byly doplněny zpěvem, tancem, nebo dokonce hrou na hudební nástroj. Asi největší odvahu chtěly role, ve kterých se žáci zesměšnili nebo předčítali zavrženíhodné postavy.

      Všech rolí se žáci ujali s velkou chutí a na výsledku to bylo znát. Děti předvedly úryvky z pohádek, z Deníku malého poseroutky, z Boříkových lapálií, z Ezopových bajek, z Biblických příběhů, z Erbenovy Svatební košile, z Máchova Máje. 7. třída se pustila do parodie pohádky O hloupém Honzovi. Paní knihovnice z Městské knihovny ve Vratimově, které tvořily odbornou porotu, měly opravdu těžké rozhodování koho ocenit. Výsledky byly vyhlášeny ve školním rozhlase a všichni ocenění získali od Městské knihovny ve Vratimově věcné dárky. Nakonec zvláštní ocenění získali:

  1. Žáci 1. A i 1. B za velmi povedenou dramatizaci národních pohádek.
  2. Sára Jošticová, Patrik Nosál, Klára Šebestová, Denisa Puchýřová a Amálie Nitková ze 2. třídy za roli oveček.
  3. Žáci 3. A za krásné loutky, kterými doprovázeli své čtení.
  4. Ze třídy 4. A Petr Frydrych za roli policisty a Denisa Füri za roli paní učitelky.
  5. Matěj Plewa z 5. třídy za roli Grega z Deníku malého poseroutky.
  6. Dominika Bajnarová z 6. A za roli zlé ženy v Moudrosti Šalamounově.
  7. Matěj Janák ze 7. třídy za roli Hloupého Honzy.
  8. Z 8. třídy Klára Kroviářová za roli milé a Gabriel Füssy za roli mrtvého vojáka v baladě Svatební košile.

      Po vyhlášení výsledků si děti na chodbách navzájem předváděly úryvky svých rolí, sdělovaly si svá hodnocení. Společně přemýšlely, co by bylo dobré číst příště. Scénické čtení se stalo již nedílnou součástí vyučování literatury na naší škole, což se odráží ve stále rostoucí úrovni jednotlivých vystoupení. Nezbývá než poděkovat všem zúčastněným za vzornou přípravu, knihovnicím Městské knihovny za milou spolupráci a těšit se, co krásného nám naši žáci předvedou příští rok.

       za pedagogický sbor Mgr. Pavlína Kožušníková