Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

      Odpověď na tuto otázku se vydali hledat žáci 8. a 9. tříd do Národního památníku 2. světové války v Hrabyni, jehož pracovníci nabízejí edukační program právě s tímto názvem. Hned na začátku exkurze je čekalo nečekaně aktuální setkání s historií 2. světové války. Ve vzpomínkové síni se totiž pohybovali vojáci v uniformách a rusky mluvící diplomaté, kteří zde kladli kytice. Bylo totiž 21. června 2017, tedy den 46. výročí napadení Sovětského svazu fašistickým Německem. Pak pokračovali prohlídkou interaktivní expozice Doba zmaru a naděje, která chronologicky připomíná válečné dějiny II. světové války prostřednictvím interaktivních panelů, filmů i skutečných předmětů, budov, zbraní, které se na Ostravsku v době 2. světové války používaly. Seznámili se také s osudy československých vojáků na Blízkém východě, osudy letců v Polsku, Francii a Velké Británii. Smutná expozice Oběti a vrazi jim přinesla více informací o životě v koncentračních táborech. Nejemotivnější částí prohlídky byla bezesporu expozice sádrových modelů lidických dětí v nadživotní velikosti, které se staly předlohou pro bronzové sousoší umístěné v Památníku Lidice. Žáci se zatajeným dechem poslouchali nahrávky dopisů lidických dětí. Celou prohlídku památníku žáci ukončili výstupem na střechu památníku, ze které se nám otevřela překrásná vyhlídka do kraje.

      Žáci tedy prošli všechny expozice týkající se bojů i běžného života obyvatel. Stále se však nic nedozvěděli o kultuře ve 2. světové válce. Přemístili se tedy do učebny a v průběhu výukového programu Mlčí múzy ve válce? se seznámili s časopisy, filmy, sochami, obrazy i divadelními hrami a s jejich autory. Byli překvapeni, že některá díla znají i oni ze svého dětství. Naopak některá jména slyšeli úplně poprvé. Každopádně na konci programu byla jejich odpověď jasná. Ve válce múzy rozhodně nemlčí.

      Na zpáteční cestě bylo znát, že žáci byli s průběhem exkurze spokojeni. Jistě k tomu přispěl i fakt, že nebyli jen pasivními posluchači, ale po celou dobu prohlídky museli být aktivní, když v jednotlivých expozicích vyhledávali správné řešení úkolů z pracovních listů, které dostali od svých průvodců. V autobuse si společně s chutí zazpívali a domů se vraceli opravdu v dobré náladě.

 

                                                                           za organizátory exkurze Mgr. Pavlína Kožušníková