Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

Sedmnáct hodin s Andersenem   

     Přesně tak dlouho strávili účastníci letošní Noci s Andersenem ve škole.  Příznivci literatury z 6. – 9. tříd se na svou literární noc sešli v Základní škole na Masarykově náměstí v pátek 23. března 2018 v 16 hodin a rozloučili se ráno 24. března 2018 kolem deváté hodiny. A co všechno se za sedmnáct hodin dá stihnout?

     Celou akci již tradičně odstartovala výtvarná dílna. Tentokrát holky z 9. třídy nakreslily velice zdařilou karikaturu H. Ch. Andersena a ostatní účastníci kreslili obaly jeho slavných knížek. Z jejich povedených kreseb vznikla na školní chodbě zdařilá výstavka.

     Výtvarná dílna plynule přešla do druhé části, ve které si děti připomněly, že už je to 90 let od prvního vydání knihy Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka. Děti si vyrobily masky pejska či kočičky a pak ve skupinách nacvičily malou scénku na téma Pejsek a kočička v dnešní době. Jednoznačně nejlepší představení si připravili deváťáci, kteří připravili divadelní etudu na téma Pejsek a kočička u rozvodového soudu. V průběhu nacvičování děti soutěžily také v online pexesu s obrázky obou postaviček. V této disciplíně se vítězkou stala Tereza Sedláčková ze 7. B.

     A protože se mezitím venku setmělo, nastal čas si připomenout 100. výročí založení Československa. Nejprve si žáci společně přečetli ukázky z knihy Karla Čapka Hovory s TGM o dětství prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Pak si děti pustily na interaktivní tabuli karaoke prezidentovy nejoblíbenější písně Ach synku, synku. Po krátkém opakování prezidentovy písně se přemístily před bustu TGM před naši školu a společně ji zazpívaly a rozžaly svíce.

     Ve čtvrtém bloku přišlo na řadu poslední výročí letošní Noci s Andersenem – 80 let od vydání Rychlých šípů Jaroslava Foglara. Žáci vytvořili týmy Rychlých šípů a v nich soutěžili. Nakonec zvítězilo družstvo pod vedením Katky Polkové z 6. A třídy. Na tuto aktivitu navazoval test znalostí o Rychlých šípech. Bohužel se ukázalo, že dnešní děti je nečtou a že o nich neví skoro nic. V průběhu testování žáci soutěžili i ve skládání známého hlavolamu ježek v kleci. Nakonec to nejrychleji zvládla Iva Chwistková z 6. A.

     Večer znatelně pokročil a na některých účastnících začala být znát únava. Byl čas na pohádku na dobrou noc. Již tradičně si je vytvořili sami žáci a pak jimi ozdobili školní pohádkovník. Tentokrát psali na téma Čerti ve škole.

     Po pohádkovém maratonu byla vyhlášena večerka a šlo se spát. Nejprve to vypadalo, že spát chtějí snad jen paní učitelky, ale postupně usnuly všechny děti. Určitě se jim zdály pohádkově krásné sny, třeba o příští Noci s Andersenem. Zbývá jim jen popřát, ať se jim všechny jejich sny vyplní.

 

        Mgr. Lenka Parmová a Mgr. Pavlína Kožušníková