Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

 

      Jen málo dní v roce nabízí tolik různých možností k oslavám jako 1. květen. V Máji Karla Hynka Máchy se dozvídáme, že 1. máj je lásky čas. O několik let později právě v tento den začíná série demonstrací dělníků v americkém Chicagu za osmihodinovou pracovní dobu, za niž někteří z nich položí své životy. V důsledku těchto událostí je právě tento den oslavován jako Svátek práce, který se slaví od roku 1890 po celém světě. Podle lidových tradic chlapci staví v předvečer 1. máje májky, následující den se pak zamilované dvojice líbají pod rozkvetlou třešní a studenti začínají své majálesy.
      Obyvatelé Vratimova mají o ještě jeden důvod více. Právě v tento den v roce 1945 byl totiž Vratimov osvobozen. Z kronik lze vyčíst, že Rudá armáda přišla do Vratimova dvěma směry. Od Hrabové přes řeku Ostravici a ruské tanky přijely od Kunčic. Krátký boj byl sveden u hřbitova a po něm se Němci stáhli k Řepištím, někteří ustoupili do Horních Datyň. Zatímco Vratimov byl osvobozen 1. května, v případě Horních Datyň to bylo až 3. května 1945.
      Také učitelé a žáci v ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí si pravidelně v tuto dobu připomínají historii města, ve kterém žijí. V pondělí 30. dubna 2018 se žáci 7. a 8. tříd vydali na vycházku k památníku nešťastné rodiny Vysloužilových na ulici Na Podlesí. Před památníčkem si přečetli popis tragických událostí souvisejících s vypálením Vychodilova statku. A protože byl krásný jarní den, vydali se ještě dál, až na Rakovec ke kapličce na ulici Lesní, která je zasvěcená svaté Anežce České. Děti si přečetly Modlitbu lesa a připomněly si, že pan inženýr Volný ji postavil na počest Anežčiny kanonizace v roce 1990.
      Ke spokojenosti dětí přispěly i fotbalové zápasy mezi chlapci i děvčaty na hřišti v Rakovci, nebo vanilkovo – kaktusová zmrzlina, kterou si mohli koupit na benzínové stanici u restaurace Koliba. Byl to jeden z těch vzácných školních dní, kdy se toho děti mnoho dozvěděly, i když zrovna neseděly ve školních lavicích.

za třídní učitelky 7. a 8. tříd Mgr. Pavlína Kožušníková