Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

 

      V letošním školním roce 2017/2018 se konal první turistický kurz osmého ročníku. Jeho realizace proběhla od pondělí 28. 5. 2018 do pátku 1. 6. 2018 v nádherném prostředí chráněné krajinné oblasti Beskydy. Kurzu se zúčastnilo celkem 24 žáků osmého ročníku, dále pak organizátorka kurzu Martina Pelikánová a třídní učitelka Jana Kotásková.

      Program kurzu byl velmi bohatý a rozmanitý. Na začátku jsme si udělali menší procházku do centra Ostravice a navštívili Svět dřevěných soch, kde jsme obdivovali, co je možné vytvořit z obyčejného kusu dřeva. Cestou zpět jsme si vyšlapali cestičku k malému evangelickému kostelíku, u kterého jsme se mohli potěšit nádhernou vyhlídkou na celé městečko a okolí, a také jsme ochutnali místní vyhlášenou zmrzlinu.

      Na druhý den byla v plánu návštěva srubu Petra Bezruče. Uvítal nás velmi milý průvodce, který sám osobně Petra Bezruče znal. Jeho povídání bylo poutavé a tak jsme odcházeli se spoustou nových poznatků o životě a zvycích tohoto autora. Po návratu na hotel Hamr, kde jsme byli ubytováni, měly děti za úkol napsat báseň právě o Petru Bezručovi a musím uznat, že se jim to opravdu povedlo. Po vydatném obědě jsme vyrazili směr lanové centrum Opičárna, kde si děti změřily síly s lanovými překážkami, bojovaly se strachem z výšek a otestovaly si svou fyzickou zdatnost.  Některým se dařilo méně, některým více, ale odvahu projevili všichni, kteří se do výšek vypravili. Po cestě zpět nás zastihla průtrž mračen, ale to, že jsme promokli téměř do nitky, skoro nikomu nevadilo.

      Ve středu nás čekal výstup na Lysou horu. Měli jsme svého průvodce z Klubu turistů Martina Hlaváče, kterého jsme oslovili v rámci projektu Společně na Lysou. A nelitovali jsme. Byl to velice příjemný člověk, který děti zaujal nejen svou osobností, ale také svými znalostmi o přírodě. Díky němu jsme se dozvěděli, jaká fauna a flóra se vyskytuje v Beskydech, viděli jsme chrostíka, kterého Martin vylovil z řeky, obdivovali jsme orchidej nebo rulík zlomocný, byli jsme poučeni o tom, jak se chovat, pokud v horách potkáme medvěda nebo jsme měli možnost na vlastní oči spatřit slepýše. Výstup na Lysou horu se tak stal zajímavým zážitkem pro všechny.

      A najednou tady byl poslední den. Dopoledne jsme přichystali dřevo na večerní táborák a hráli různé hry. Odpoledne jsme navštívili hotelový komplex Sepetná, kde jsme měli na celé dvě hodin objednaný krytý bazén. Děti se opravdu vyřádily. Jezdily na tobogánu, odpočívaly ve vířivce, potily se v parní lázni. Večer jsme se příjemně unaveni  potkali u táboráku. Opékaly se nejen tradiční špekáčky, ale také makrely a kuřecí steaky, které nám přichystal majitel hotelu Hamr pan Radim Pláček.

      Pátek, poslední den pobytu, byl věnován balení věcí a úklidu pokojů. Ze zpětné vazby dětí bylo znát, že se jim pobyt líbil a že jsou všichni spokojeni. A to je asi to nejlepší, co jsme si mohli přát. Prožít spolu pár dnů v příjemném prostředí Beskyd, poznávat nové věci, objevovat krásu přírody, ale také sílu kamarádských vztahů.

Mgr. Martina Pelikánová