Přesně tolik žáků 9. třídy  se letos probojovalo do finále mezinárodní soutěže Lidice 21. Byli to: David Farana, Denisa Fitovská, Jakub a Natálie Irglovi, Adéla Patkolová a Petr Vaněk.
      Většina z těchto žáků se pak ve středu 13. června 2018 zúčastnila slavnostního vyhlášení v Lidicích, na které organizátoři kromě sponzorů pozvali i přeživší lidické děti a známé osobnosti z oblasti vědy, kultury i politiky. Došlo také k představení interaktivního projektu pro školy Československo 38-39, který se v průběhu následujícího školního roku bude snažit přitáhnout náctileté k výuce dějepisu. Závěrečné hodnocení soutěže se ujal předseda poroty známý historik Plk. Eduard Stehlík. Po ocenění finalistů si všichni přítomní v sále vyslechli i texty vítězných literárních prací, které přečetly herečky Máša Málková a Dana Černá. Nejzábavnější částí slavnostního vyhlášení bylo bezesporu vystoupení skupiny Mirai.
      Program vyvrcholil prohlídkou Památníku Lidice a pietního území s výkladem. Historii Lidic, o které žáci vyhledávali informace na internetu, viděli řadu dokumentů a psali i své literární práce v průběhu celé soutěže, mohli najednou zhlédnout na vlastní oči, ocitnout se na území všech těch hrůzostrašných událostí. Z rozhovorů finalistů cestou domů vyplynulo, že se cítili hrdí, že se mohli tohoto slavnostního vyhlášení zúčastnit a že tento den pro ně znamenal jeden z nejvýznamnějších v jejich dosavadním životě.

Za finalisty David Farana a Mgr. Pavlína Kožušníková