Když žáci 7. tříd diskutovali, kam se vydají 21. června 2018 na svůj školní výlet, rozhodlo prostě datum. Nejvíce si přece užijete letní slunovrat v planetáriu!
      Počasí jim přálo, takže své putování mohli začít krásnou procházkou lesem od areálu VŠB až k Planetáriu Ostrava, kde pro ně byl připraven kosmický program. Nejprve v kinosálu zhlédli dokument pod názvem „Vidím, vidíš, vidíme“, ve kterém se dozvěděli, jak vlastně vidíme. Pak přišla na řadu prohlídka expozic planetária, které tady nazývají experimentárium. Jak už název napovídá, jde o řadu interaktivních exponátů, které slouží k poznávání přírodních zákonů a dějů vlastním experimentováním. V částech Ke hvězdám, Do hlubin Země, Za světlem, Na oběžnou dráhu, K planetám žáci získali mnoho velice nevšedních zážitků, např. pokusili se řídit kosmickou raketu, viděli sami sebe v infračerveném světle, pohybovali se jako kosmonauti na Měsíci nebo natočili krátké vesmírné video, které pak poslali svým příbuzným nebo kamarádům e-mailem.
      Druhou část dlouhého dne vyplnila návštěva koupaliště v Ostravě Porubě. Příjemně unavení z plavání, z tobogánů i dovádění ve vodě se spolužáky se vydali na cestu do svých domovů. Na tento letní slunovrat opravdu jen tak nezapomenou. Protože právě v tento den je den nejdelší a noc nejkratší, pořádně si ho užili.

Mgr. Dana Dalihodová a Mgr. Pavlína Kožušníková