Tuto otázku si kladou učitelé už od dob Jana Ámose Komenského. Odpovědi jsou různé, např. na kamarády, na přestávky, na fotbal. V pátek 8. června 2018 se všechny děti v ZŠ Vratimov na Masarykově náměstí těšily především na scénické čtení. Právě tímto způsobem se žáci všech tříd připojují k celostátní akci Celé Česko čte dětem. Letos se navíc mohly předvést i svým stejně starým kamarádům. Díky vstřícnosti vedení ZUŠ, které pro tuto akci zapůjčilo žákům koncertní sál, za což jim patří vřelé díky, se letošní ročník proměnil spíše v celoškolní přehlídku ve scénickém čtení.
      A co všechno si děti pod režisérským vedením svých paní učitelek připravily? Děti z první třídy nám předvedly jeden z nesmrtelných příběhů O pejskovi a kočičce. 2. A si připravila moderní pohádku O koťátku, které zapomnělo mňoukat. 2. B nás překvapila hned dvěma příběhy: Jacíček má moc řečí a O Smolíčkovi. Žáci z 3. třídy předvedli krásné pásmo Otvírání studánek. Zatímco 4. A bravurně nacvičila klasickou pohádku Zlatovláska, 4. B nás pobavila moderním příběhem z knihy Aleny Vostré U nás ve Švandaluzii. 5. A si s chutí zahrála akční scény z knihy Vojtěcha Steklače Pekelná třída řádí a 5. B předvedla hned několik akčních scén z Bylo nás pět Karla Poláčka. Obě 6. třídy se pochlubily velice zdařilými parodiemi klasických pohádek. 6. A nám parodovala Otesánka, 6. B O perníkové chaloupce. 7. A nás vzala na putování společně s Malým princem a 7. B předvedla dramatický příběh Bílého tesáka. Závěr patřil nejstarším žákům, kteří si vybrali ukázky z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Osmáci si vysloužili bouřlivý potlesk za scénku z dílka V chaloupky stínu a deváťáci zasloužené ovace za Vymýšlení anekdot.
      Celá akce proběhla ve spolupráci s Městskou knihovnou Vratimov, jejíž paní knihovnice vytvořily odbornou porotu, která měla za úkol vybrat, a nakonec i ocenit mimořádné herecké výkony žáků. Ocenění získali: za roli kočičky Adéla Dražinová(2. A), za Jiříka Lukáš Cielecký(4. A), za roli krále Tomáš Frydryšek(4. A), za nezapomenutelného komentátora Honza Sedláček (5 A), za ztvárnění tatínka z Bylo nás pět Ondřej Píša(5. B) a za předvedení Petra Bajzy Jan Černý(5.B), za Otesánka Marek Kroviář(6. A),za kouzelného Malého prince Václav Mojžíšek (7. A). Ocenění také získalo 5 kluků Cimrmanů z 8. třídy: Dan Sysala, Matěj Janák, Vitoslav Španihel, Daniel Svrčina, Filip Neumann a David Farana z 9. třídy. Letošní novinkou byla cena diváků, kterou získali žáci, kteří byli svými spolužáky zvoleni v celoškolním hlasování. Z 1. – 3. tříd toto ocenění získala Vilma Španihelová (2. B), ze 4.- 5. tříd Honza Sedláček (5. A). Ze 6. – 7. tříd Marek Kroviář (6. A) a z 7.-8. tříd Daniel Sysala (8. třída).
      Hned po slavnostním vyhlášení a předání drobných cen, které si pro žáky připravily knihovnice Městské knihovny Vratimov, se děti pustily do diskuzí o tom, co by chtěly hrát příště. Školní chodby byly plné malých herců i kritiků, kteří diskutovali o tom, co do příště zlepší. Z atmosféry na školních chodbách bylo jasné, že scénické čtení je jednou z těch akcí, na které se žáci do školy opravdu těší.

S velkým poděkováním všem zúčastněným koordinátorka akce Mgr. Pavlína Kožušníková