Adaptační kurz 6. tříd proběhl ve dnech 7. – 8. 9. 2018 v hotelu Hamr na Ostravici. Žáci VI. A a VI. B se jeli seznamovat jednak mezi sebou navzájem, jednak se svými třídními učitelkami Lucií Glumbíkovou a Petrou Mrnuštíkovou. Celé této akci velela paní ředitelka a zároveň organizátorka kurzu Martina Pelikánová, která vyjednala ty nejlepší možné podmínky a slibovala hezké počasí.
Sraz všech účastníků byl v 8 hodin na vlakovém nádraží ve Vratimově. Po namáhavé cestě provázené jednou výlukou a jedním zpožděním se celá skupina dostavila kolem 10 hodiny dopolední k cílovému místu, kde ještě dříve, než se stihla ubytovat, doplnila energii již přichystanou svačinkou. Poté následovalo rozdělení pokojů a hurá na společenské aktivity.
Na úvod byly vhodně zařazeny hry seznamovací, jelikož někteří žáci zatím ještě neznali všechna jména svých budoucích kamarádů. Například aktivita Podpisovka, jejíž podstatou bylo sehnat autogram jednotlivých žáků k určitým informacím a charakteristikám, děti zaujala, protože se o ostatních dozvěděly spoustu zajímavých skutečností.
V pravé poledne pan Radim, majitel hotelu a také hostitel, svolával všechny k obědu. Po rajské polévce a kuřeti na paprice se jen zakouřilo. Následovala chvíle klidu na trávení a pak už nezbývalo nic jiného, než se přesunout k velmi očekávanému lanovému centru Opičárna. Žáci prošli řádným poučením o bezpečnosti a nakonec svěřili svůj holý život kousku lana a dvěma karabinám. I přes počáteční obavy některých účastníků je nutno dodat, že mnozí překonali svůj strach a celou trasu prošli bez obtíží.
Když už se zdálo, že jsou aktivity vyčerpány, po návratu do areálu hotelu na žáky čekalo další překvapení v podobě večerního grilování. Pan Radim byl dokonale připraven. Zásoboval své hosty grilovaným kuřecím masem, sýry, špekáčky a nechyběly ani americké brambory. Odměnou mu byly prázdné talíře a děti, které se nemohly ani pohnout.
Další hry musely být už pasivnější, proto měli žáci za úkol přepsat testament nebo graficky ztvárnit pohádku, kterou měli ostatní uhodnout.
No a co by to byl za adapťák, kdyby neproběhla tajná párty na pokoji? Samozřejmě že proběhla, ale o tom nemají učitelky ani tušení. Z nejmenovaných zdrojů uniklo, že po celém dni již stmeleni žáci obou tříd obsadili jeden prostorný apartmán, kde si pouštěli písničky a dojídali zbytky svých zásob.
Sobotní ráno pak bylo odstartováno snídaní formou švédských stolů. Následovaly činnosti k rozvoji důvěry mezi třídní učitelkou a její třídou a přesto, že nikdo nepochyboval o vynikajících kvalitách a dokonalých organizačních schopnostech naší paní ředitelky, při odchodu na vlakové nádraží začal pořádný liják. Nikomu to ale nevadilo. Noví kamarádi, společné zážitky, vzpomínky, vzájemná podpora a překonání strachu, to vše za pár kapek deště stojí. Děkujeme.

Mgr. Lucie Glumbíková