Dne 3. 10. 2018 se žáci 9. ročníku naší ZŠ  zúčastnili akce „Evropský den jazyků“, který se konal na Obchodní akademii Ostrava – Mariánské Hory. Tato akce byla vítanou příležitostí pro žáky ověřit si své znalosti, poznat prostředí Obchodní akademie, ale také seznámit se s novými lidmi a nabýt nové zkušenosti.

Víte, jaká řeka protéká Volgogradem? Jak se jmenuje pohádkový hrad v Bavorsku? Kde žije tasmánský čert? Jaké jídlo z francouzského jídelního lístku označuje slovo „crêpe“? A kolika jazyky se mluví ve Španělsku? Žákyně 9. třídy Anna Moravcová na všechny tyto, a dvacet dalších otázek, znala správnou odpověď a umístila se tak na 1. místě ve vědomostním kvízu o pěti evropských zemích. Kvíz pro nás připravili studenti Obchodní akademie se svými učiteli v rámci Dne jazyků. A že tam zvídavých studentů nebylo málo! Na tuto akci přijelo celkem devět ostravských škol a každou z nich zastupoval jeden tým složený z deseti žáků školy.

Nejprve se družstva jednotlivých škol sešla v aule školy, kde je přivítala paní ředitelka Obchodní akademie spolu s jejími učiteli. Přivítání nebylo jen tak obyčejné, proběhlo totiž v pěti evropských jazycích. Po vědomostním kvízu si jednotlivé týmy převzali studenti školy, kteří provázeli týmy po jednotlivých stanovištích. Připojila jsem se ke skupince našich děvčat, což se ukázalo jako dobrá volba, neboť na prvním stanovišti děvčata čekala ochutnávka specialit z jednotlivých zemí – francouzské palačinky, španělské nachos s rajčatovou salsou, německý apfelstrudel, anglické brownies a ruské pirožky. Vše bylo vynikající, a tak jsem se ani děvčatům nedivila, že se jim nechtělo odejít na jiná stanoviště za dalšími úkoly.

Na dalším stanovišti podle pozdravu „Hola!“ většina poznala, že zde bude řeč o španělštině. Na interaktivní tabuli děvčata poznávala známé osobnosti mluvící španělsky, seznámila se s některými španělskými slovíčky a zkusila si také krátký rozhovor. Jak jinak než ve španělštině.

Naše další kroky vedly do německy mluvících zemí. Němčina není našim žákům úplně cizí, avšak německé jazykolamy jim daly pěkně zabrat. Jen si jeden zkuste: „Hühner haben müde Flügel sitzen lieber auf dem Hügel bei dem übrigen Geflügel“.

Poté nás čekala angličtina. Jelikož se žáci naší školy učí anglicky již od první třídy, všichni čekali, že to bude “a piece of cake“ – tedy úplná hračka. Ale chyba lávky! Žáky čekala slovíčka z oblasti finančnictví, což byl tak trochu oříšek, ale díky názornému videu nakonec vše zvládli a i z této lekce si pár nových poznatků odnesli.

Po celou dobu akce dělala příjemnou společnost všem učitelům základních škol paní ředitelka Ing. Eva Kazdová. Jednak měla pro všechny připravené pohoštění, ale také nás seznámila s jednotlivými aktivitami školy. Překvapením pro všechny bylo, že samozřejmostí na škole je praxe studentů v zahraničí, zájezdy po Evropě, různé taneční a divadelní počiny. Škola má rovněž vlastní botanickou zahradu, fitness posilovnu a také vydává svůj školní časopis. Při přátelském povídání čas rychle ubíhal a bylo třeba se vrátit do auly na závěrečné vyhodnocení. Zde všichni žáci obdrželi účastnické listy a ti nejlepší získali na jednotlivých stanovištích hezké ceny. Jsme rádi, že jsme Obchodní akademii mohli navštívit a možná právě tato návštěva některému z našich žáků  napomohla v rozhodování o jeho budoucím studiu.

Mgr. Lenka Parmová