Putování za děsivou i pohádkově krásnou historií Polska

V pátek 7. prosince 2018 se 47 žáků 8. a 9. tříd vydalo na poznávací zájezd do Polska. Prvním cílem jejich cesty byla Osvětim. Z hodin dějepisu věděli, že je čeká prohlídka jednoho z největších koncentračních táborů na světě. Avšak příběhy, které se dozvěděli od svého průvodce Osvětimí, je naprosto šokovaly. Byly to totiž příběhy plné neuvěřitelné krutosti, ponížení a nelidského zacházení. Seznámili se se životy lidí z fotografií, z dopisů, z nekonečných seznamů. Viděli oblečení i věci denní potřeby, které dodnes vydávají svědectví o svých majitelích, kteří našli smrt v prostorách tábora.     Je vůbec možné, že 100 000 lidí žilo ve stájích pro dobytek? Jak se podařilo některým lidem přežít? Mohl někdo se zkušeností s životem v koncentračním táboře ještě vůbec někdy žít normální život? Takových i spoustu jiných otázek bylo slyšet v autobuse při přepravě žáků do Krakova, dalšího místa jejich putování. V Krakově nejprve zhlédli budovu Schindlerovy továrny, kterou mnozí z nich znají z filmu Schindlerův seznam. Následovala procházka Kazimierzí, původně samostatného židovského města, které je dnes součástí Krakova. Potom vystoupali na krakovský hrad Wavel. Žáci si nadšeně vyfotili draka plivajícího oheň a také areál hradu, který sloužil až do roku 1734 jako sídlo polských králů.

A pak nastal vrchol samotné exkurze, kterého se už žáci nemohli dočkat – návštěva Hlavního náměstí a krakovských vánočních trhů. Při procházení krakovských uliček děti obdivovaly překrásnou vánoční výzdobu, ale kromě ní je na náměstí čekala i spousta stánků nabízejících vánoční ozdoby, hezké, voňavé i chutné výrobky. Po krátkém představení Hlavního náměstí se účastníci zájezdu nechali zcela pohltit nákupní horečkou. Někteří nakupovali nejrůznější dobroty. Většina dětí si však s sebou domů odvážela i vánoční dárky pro své blízké, protože právě v pátek 7. prosince 2018 si mnoho z nich uvědomilo, jak krásné je mít možnost vrátit se ke svým rodinám a o hrůzách války jim moci jen vyprávět.

Mgr. Pavlína Kožušníková