Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

 

„Turisté zajisté rozutíkají se po lese…“   (Ivan Mládek)

Letošní turistický kurz žáků 8. tříd se konal v horkém červnovém týdnu od 10. – 14. června 2019 pod vedením paní učitelky Dany Dalihodové, Pavlíny Kožušníkové a pana učitele Jana Šebesty. Přestože  právě tento týden padaly první letošní teplotní rekordy, podařilo se účastníkům kurzu absolvovat všechny plánované turistické cíle. Jen podle textu známé písně Ivana Mládka bylo na pedagogickém dozoru vymyslet vždy trasu tak, aby se děti pohybovaly co nejvíce v bezpečném stínu lesa.

A co vše navštívili? První den absolvovali krásnou procházku kolem Vodní nádrže Horní Bečva, u které je hezké workoutové hřiště, na jehož prvcích nám někteří předvedli své dovednosti.

Druhý den je čekala nejdelší túra. Autobusem vyjeli na Pustevny, kde si dokázali svou odvahu na stezce v oblacích jménem Valaška. Pak se vydali na zpáteční cestu ke svému ubytování na RS Vítkovice v Horní Bečvě. Ten den celkem nachodili asi 20 km. Někteří byli upřímně překvapení, že takovou trasu ušli, někteří vypadali, že by klidně zvládli ještě jednou tolik.

Po takovém výkonu si žáci zasloužili relax v podobě středeční návštěvy biotopu Zavadilka. Nejprve byli žáci překvapení, že v tomto přírodním koupališti nepoužívají žádnou chemii, a tak zkoumali, jak se vlastně biotop čistí, později se zcela oddali nejrůznějším vodním radovánkám. Odpoledne po krásné procházce lesem do hotelu Duo si koupili ty nejlepší nanuky, poháry a domácí limonády na světě.

Čtvrtý den se žáci vydali do Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. V první části žáci obdivovali nejrůznější stroje, které naši předkové dokázali rozpohybovat, i když neznali elektřinu. Byly to např. hamr, mandl, mlýn nebo lis na nejrůznější oleje. Ve druhé části si prohlédli nejrůznější typy domků ze starého Rožnova a okolí. Nejvíce je zaujala rekonstruovaná budova kostela sv. Anny a valašský Slavín v jeho okolí,  na němž jsou pochovány významné osobnosti severní Moravy. Nejvíce žáků hledalo hrob pana Emila Zátopka, kterého žáci dobře znají z jejich vystoupení na letošní školní akademii. Celkový krásný dojem z Rožnova pod Radhoštěm podpořila i návštěva cukrárny na náměstí, kde si žáci pochutnali na super zmrzlině a ledové tříšti.

Každý večer po celý týden žáci se mohli v areálu RS Vítkovice  zdokonalovat v bowlingu, ping – pongu, ve fotbale, ve stolním fotbálku a v nejrůznějších  stolních hrách. Ve čvrtek večer došlo na souboj tříd ve výše uvedených disciplínách. Žáci 8.A a 8.B se prali jako lvi a nakonec jejich zápolení skončilo remízou. Díky výsledku vyhráli vlastně všichni, a tak se s dobrou náladou sešli u závěrečného opékání párků.

V pátek na zpáteční cestě autobusem domů bylo veselo. Žáci zpívali a ozývala se pochvalná hodnocení. Děti skandovaly velké díky svým učitelům.

                                               za účastníky kurzu Tereza Sedláčková  a Mgr. Pavlína Kožušníková  

fotogalerie