Již tradičně se v říjnu, v Měsíci školních knihoven, pořádají nejrůznější akce ve školních knihovnách. V Záklaní škole na Masarykově náměstí byla v letošním říjnu nejen rozšířena půjčovní doba pro žáky na každý školní den, ale proběhlo i tzv. Knížkobraní. V rámci této akce měly děti možnost věnovat školní knihovně své již odložené knihy, které jsou v zachovalém stavu, a mohou si je tak ještě přečíst i další děti.

V letošním školním roce se k připomenutí Měsíce školních knihoven rozhodl připojit i Odbor školství a sportu Magistrátu města Ostravy a vyhlásil ve spolupráci se Základní školou Ostrava – Hrabůvka, Provaznická 64, pro ně soutěž pod názvem „O nejlepší školní knihovnu“. Žáci měli za úkol pod vedením své školní knihovnice kreativně představit svou školní knihovnu.

Dne 10. ledna 2020 došlo v sále Knihovny města Ostravy k prezentaci jednotlivých prací a k slavnostnímu vyhlášení výsledků. Knihovnu ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí, ostatním soutěžícím i porotě představily žákyně 9. B – Denisa Kadurová, Eva Pieronkiewiczová, Tereza Sedláčková a Antonie Zipserová pod vedením paní učitelky Pavlíny Kožušníkové, která je vedením školní knihovny na této škole pověřena.

Z jejich vystoupení se přítomní dozvěděli, že naše školní knihovna má k dispozici celkem 2 menší místnosti, které jsou vybavené moderním nábytkem a počítačem s knihovním systémem Lanius. Zhruba 4 200 knih, časopisů a CD si žáci i učitelé mohou půjčit v pondělí, ve středu a v pátek v době velké přestávky. Nejvíce však děvčata porotu zaujala akcemi, které školní knihovna pořádá na podporu čtenářské gramotnosti žáků. Mezi celoškolní projekty patří Záložka do knih spojuje školy a Přehlídka scénického čtení. K nejpopulárnějším aktivitám patří Noc s Andersenem, Food Day a fungování čtenářského klubu. S využitím knihovního fondu se žáci zúčastňují nejrůznějších literárníchi historických soutěží, např. Lidice 21, Čertovské pohádky, Rosteme spolu, Křížem krážem Slezskou branou a jiné. Ve školní knihovně si lze také objednat knihy z katalogů Klubu mladých čtenářů jednotlivých nakladatelství. Na mnoha projektech školní knihovna spolupracuje s Měststkou knihovnou ve Vratimově.

Celé dopoledne mělo pro naši školu šťastný konec, protože byla vyhlášena jako jedna ze dvou nejlepších školních knihoven na Ostravsku a obsadila tak 1. místo. Kromě věcný dárků, knih a sladkostí knihovna obdržela i poukaz na zakoupení nových knih.

O kulturní program se v průběhu slavnostního dopoledne postarali studenti Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, kteří zazpívali několik písní. Celé dopoledne vyvrcholilo zajímavou exkurzí do míst Knihovny města Ostrava, do kterých nemá běžný čtenář přístup. Kromě ocenění si zástupci ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí, odvezli také mnoho nápadů a inspirace, které načerpali na setkání s ostatními účastníky slavnostního dopoledne a které mohou uplatnit v dalším rozvoji školní knihovny v Základní škole ve Vratimově na Masarykově náměstí.

Mgr. Pavlína Kožušníková