Dne 20.12.2019 se žáci 2. a 3. třídy zúčastnili programu ostravského muzea, které pořádá pro děti tvůrčí dílničky přímo v budově staré radnice na Masarykově náměstí v centru našeho krajského města. Žáci tak mohli poslední školní den roku 2019 prožít netradičním způsobem. Pod vedením průvodkyň v muzeu se děti rozdělily do 3 skupin a během prohlídky shlédly přírodovědné sbírky našeho regionu, které byly doplněny o interaktivní prvky dotykových obrazovek, zvětšovacích skel, audio ukázek zvuků obyvatel ptačí říše, atd. Děti si tak prohlédly menší mineralogickou sbírku nerostů, hornin i zkamenělin trilobitů, přesliček a plavuní sebraných na území ostravskokarvinské černouhelné pánve. Zaujaly je i historické nálezy mamutích klů nebo kopií originálů známých pod názvem Věstonická Venuše.V jiné části muzea zase děti měly možnost vidět loutky z místního loutkového divadla nebo vidět výstavu hraček firmy „Igráček“.

Velkou zajímavostí byla též výstava pohádkových postav a artefaktů, ukázek budov, detailů či modelů z dílny bratří Grimmů. Příjemná průvodkyně nás seznámila s různými variantami příběhů, které se mnohdy rovnaly až pohádkám s hororovými prvky. Děti byly vtáhnuty do děje při vyprávění pohádky O perníkové chaloupce, rozpoznaly pohádku O Sněhurce, O šípkové růžence, Neposlušných kůzlátkách, ale třeba také již ne tak známou pohádku s názvem Bratříček a sestřička, Bělinka a Růženka nebo Hvězdné tolary. Při rozhovoru jim byly pokládány návodné otázky a ony odpovídaly, dokončovaly, přemýšlely… přesně tak, jak je potřeba při rozvoji čtenářské gramotnosti. Některé svou znalostí příběhů a uměním dovyprávět děj příjemně překvapily nejen paní průvodkyni, ale i paní učitelku. Závěrem děti shlédly videoprojekci pohádky O Perníkové chaloupce.

Poslední částí programu byla výroba andělíčků. Zde v dílně se každé skupině věnovaly pracovnice muzea, které dětem pomohly s jejich výrobky tak, aby se jim opravdu povedly a ony si mohly s sebou domů odvézt hezkou vzpomínku v podobě dárečku-andělíčka.

Na závěr bych chtěla poděkovat celému týmu ostravského muzea, oběma paním učitelkám, které nás na program doprovázely, ale i sympatickému panu řidiči, který nás bezpečně dopravil do Ostravy a zase zpět.

Mgr. Nelly Kavalová, třídní učitelka II. třídy