8. třída – školní týden 16. – 20. 3. 2020

8. třída – školní týden 23. – 27. 3. 2020

• Matematika
    • Téma: Povrch válce
    • V následujícím odkazu se seznamte s vyvozením vzorců pro objem a povrch válce:
    • Vypracujte tato cvičení z pracovního sešitu:
      Str. 199 – A- 1, 2, 3
      Str. 200 – A- 4 (jen povrch), 5
      Str. 201 – A- 8, 9 – výpočet neznámé ze vzorce – nepovinné
      Str. 202 – A- 12
      Str. 203 – A- 14
  • Český jazyk a literatura
    1. mluvnice – pracovní sešit strana 8, cvičení 12 a), b) – do sešitu vypracuj graf jednotlivých souvětí:
      počet vět, věty hlavní a vedlejší, druhy vedlejších věty, poměry mezi větami, souvětí souřadné/podřadné)
    2. literatura – četba a zápis do čtenářského deníku povídky Karla Boženy Němcové
      • začít se učit text básně na recitační soutěž (rozsah 8 slok)
    3. sloh – vypracuj referát na téma Můj oblíbený film podle návodu na internetovém odkazu přes google.cz REFERÁTzadání samostatné práce film (rozsah A4, písmo 9 – 12, termín odevzdání 27. 3. 2020 na prakticke.ukoly@gmail.com)
  • Anglický jazyk
  • Německý jazyk
    • pro 8. A
      • Všechna cvičení prosím vypracujte písemně ve Wordu (příp. jiném podobném programu) a
        zašlete mi vždy nejpozději v pátek na e-mail: jenukoly@gmail.com. Opravené vám je budu zasílat zpět.
      • Opakovací test na 3. lekci – PS s. 31 – 32 (kromě cv. 6), u cvičení 5 si věty očíslujte, ať je nemusíte přepisovat
      • Nezapomeňte na projekt z minulého týdne – Mein Freund/Meine Freundin
      • Procvičovat němčinu si můžete zde, vyberte si kvíz nebo cvičení, na které stačíte:
    • pro 8.B:
      • porozumění textu – učebnice 39/12, přečíst text, vyhledat neznámá slovíčka a písemně odpovědět na otázky (část 12b)
      • cvičení z PS 28/12, 15
      • Nezapomeňte na projekt z minulého týdne – Mein Freund/Meine Freundin
  • Dějepis
    • Přečtěte si v učebnici s. 38 – 40 a do sešitu si napište nadpis a odpovězte na otázky:
    • Napoleonské války
      • Od kterého roku Francie válčila a která událost (kongres) tyto války ukončila?
      • Vypište Napoleonovy nejvýznamnější bitvy (použijte také mapu v učebnici) a doplňte údaje:
        místo, letopočet, názvy zúčastněných států, výsledek bitvy.
      • Která území Napoleon ovládl?
      • Na našem území se odehrála bitva u Slavkova. Zjistěte (s pomocí internetu) tři zajímavosti o
        této bitvě nebo místu.
      • Zkuste vypátrat podrobnosti o tom, díky čemu a jak Napoleon v této „bitvě tří císařů“ zvítězil i
        proti velké přesile?
      • Jakou spojitost mají s Napoleonem ostrovy Elba a Sv. Helena?
      • Co je to Svatá aliance?
    • Video:
      Waterloo: https://www.televizeseznam.cz/video/slavnedny/den-kdy-doslo-k-bitve-u-waterloo-18-
      cerven-152307
  • Zeměpis
    • Prosím všechny žáky za pomoci rodičů, aby se zdarma zaregistrovali na internetových stránkách http://ucebnice.online/. Po registraci klikněte na katalog. K dispozici je zde interaktivní učebnice zeměpisu, které používáme i v tištěné podobě v hodinách. Navíc je zde i pracovní sešit, ze kterého žáci plní natisknuté úkoly v hodinách. V učebnici jsou rovněž k učivu videa s pokusy (označené ikonou kamery), interaktivní cvičení (označené IC). Na spodní liště mohou žáci přepínat mezi učebnicí (UČ) a pracovním sešitem (PS).
    • STŘEDOČESKÝ KRAJ
    • Učebnice strana 42-44. Vypsat základní informace o kraji – tabulka (prosím ověřit informace o počtu obyvatel na internetu a aktualizovat).
    • Přírodní podmínky – povrch, vodstvo, CHKO – zvýrazněné pojmy, stačí heslovitě. Podívejte se do atlasu nebo na mapu na straně 42 a pojmy se pokuste v mapě najít.
    • Obyvatelstvo a hospodářství:
      • Krajské město. Proč ve středočeském kraji roste počet obyvatel? Nachází se v kraji velký, nebo malý počet malých obcí?
    • Zemědělství: vypsat nejrozšířenější plodiny
    • Průmysl: odvětví+místo+název firmy
    • Na straně 44 v multimediální učebnici v postranní liště na levé straně jsou ikonky IC- prosím proklikat a zkusit testy.
  • Přírodopis
  • Fyzika
  • Chemie
    1. Pracovní sešit str. 42-43 – Nekovy a polokovy