Školní týden 11. – 15. 1. 2021

NOVÝ ROZVRH ONLINE VÝUKY: ZDE

• Matematika
    • Téma: Funkce – přímá úměrnost, lineární funkce
    • Chlapci a děvčata, v tomto týdnu si zopakujeme pojem funkce, seznámíme se s rovnicemi přímé úměrnosti a lineární funkce, naučíme se rýsovat jejich grafy. Připravte si učebnice algebry a pracovní sešity – 2. díl, školní velké sešity a pomůcky na rýsování, tyto pomůcky jsou nezbytné. Domácí úkol bude zadán ve čtvrtek.
    • K přípravě na přijímací zkoušky se sejdeme on-line s 9.A v pátek od 11:45, s 9.B v pondělí od 7:55, připravte si pomůcky.
    • Pokud jste si ještě nezakoupili publikaci „Přijímačky v pohodě“ z vydavatelství Taktik, neváhejte, budeme je využívat k přípravě k přijímacím zkouškám.
  • Český jazyk a literatura
    1. mluvnice – Význam slova
      • zopakovat si pojmy: slova jednoznačná, mnohoznačná, synonyma, antonyma, homonyma, odborné názvy ze str. 28 – 29
      • vytvořit správné věty jako odpovědi na otázky v testu číslo 5 na str. 30 v učebnici, věty odevzdat na Teams Zadání Test č. 5 do pátku 15. 1. 2021
    2. literatura – Alois Jirásek
      • do sešitu z literatury opsat zápis Alois Jirásek (uložen na Teams v záložce Soubory)
      • společně v online hodině vypracovat pracovní list Alois Jirásek: F. L. Věk (uložen na Teams v záložce Soubory)
    3. sloh Jazykové prostředky charakteristiky
      • opsat druhý modrý rámeček na str. 111 do sešitu ze slohu
      • společně v online hodině vypracovat pracovní list Rčení, pořekadlo, přísloví, pranostika (uložen na Teams v záložce Soubory)
  • Anglický jazyk
    • Práci na tento týden najdete zde.
  • Anglická konverzace 9. A
    • Samostatná práce – práce s mluveným textem. Na Teams budete mít v záložce Soubory – výukové materiály video, v záložce Zadání budete mít úkoly k tomuto videu, které vypracujete a pošlete ve čtvrtek 14. ledna 12:00-13:30 hod.
  • Anglická konverzace 9. B
    • Práci na tento týden najdete zde.
  • Německý jazyk
    • Tento týden se naučíme, jaké předložky se používají ve spojení s některými zeměpisnými názvy a zopakujeme si určování času.
    • Samostatná práce – tento a následující týden se budeme věnovat tématu „zima – Winter“.
    • Abychom získali nějakou slovní zásobu, vymyslete za úkol křížovku právě na téma zima. Tajenka musí mít minimálně 6 písmen. Můžete použít překlady slov z češtiny do němčiny, obrázky nebo slovní popisy doplňovaných slov (v němčině). To už záleží na vás. Tvořit můžete do sešitu nebo do Wordu.
    • Foto hotového úkolu (nebo soubor) mi pošlete do pátku 15.1. do zadání v Teams (Úkoly: týden 11.1. – 15.1.2021).
  • Dějepis
  • Zeměpis
  • Přírodopis
    • Dokončili jsme učivo mineralogie. Své znalosti (od uhličitanů) si zopakujete v online kvízu, který vypracujete v hodině.
    • Novým učivem bude Petrologie – věda o horninách. V učebnici začíná téma na str. 33. V online hodině probereme rozdělení hornin a vyvřelé horniny. Zápis najdete zde a na MS Teams.
    • Zájemci si mohou pustit krátké video o těžbě žuly: Těžba žuly
    • Procvičte si znalosti o horninách:  Horniny
  • Fyzika
    • Téma: Dioda jako usměrňovač – str. 71
    • Zápis:
    • Diodu využíváme k usměrnění střídavého proudu (napětí).
      1. Jednocestné usměrnění – pomocí jedné diody
        – vzniká zapojením jedné diody do obvodu
        – dioda propouští proud jen v jedné půlperiodě –
        v propustném směru
        – vzniká tepavý proud – část energie ztrácíme
        – obr. 4.12b) – nakresli
      2. Dvojcestné usměrnění – pomocí čtyř diod (Graetzovo můstkové zapojení – str. 72)
        – diody propouštějí proud v obou půlperiodách
        – proud má v obou půlperiodách stejný směr
        – obr. 4.13b) – nakresli
    • Učivo je velmi dobře vysvětleno ve videu. (Video je ve slovenštině, snad to příliš nevadí.)
    • Úkol: Pomocí videa na předchozím řádku odpověz na otázku:
      Kde, ve kterých přístrojích, se  dvojcestné usměrnění využívá?
  • Chemie
    • Dokončili jsme skupinu alkanů. Jejich názvosloví si zopakujte v této interaktivní hře: Názvosloví alkanů
    • Další uhlovodíky jsou alkeny. Najdete je v učebnici na str. 41. V online hodině si vysvětlíme jejich názvosloví a pak se seznámíte s významnými zástupci.
    • Zápis najdete opět zde a na MS Teams. Při jeho doplňování pracujte s učebnicí.
    • Zopakujte si fyzikální vlastnosti alkanů: Cvičení
    • Učivo si můžete shrnout také tímto výukovým videem: Alkeny
    • Na závěr vypracujte str. 22 v pracovním sešitě. Zkontrolujeme ji příští hodinu.
  • Občanská výchova
  • Mediální výchova
    • Mediální obsahy a sdělení – pravdivost mediálního sdělení
    • realizováno ve slohové hodině jazyka českého v tématu charakteristika