9. třída – školní týden 16. – 20. 3. 2020
9. třída – školní týden 4. – 8. 5. 2020

9. třída – školní týden 11. – 15. 5. 2020

• Matematika pro 9. A
    • Na tento týden jsem vám připravila opakování středové a osové souměrnosti.
    • Osová souměrnost – pro zopakování použijte video – osová souměrnost
    • Středová souměrnost – pro zopakování použij video – středová souměrnost
    • Za úkol si doplň stranu 171 v PS a hotovou stránku mi pošli jako fotku (dalihodova@gmail.com)
    • Dopracuj si chybějící DÚ z minulých týdnů!!!
  • Matematika pro 9. B
    • Pokračujeme s počítáním příkladů na jehlan
    • V pracovním sešitě vypočítej na str. 178 cv. 4
    • na str. 180 cv. 9
    • na str. 188 cv. 4, 5, 6 (tuto stranu s vyřešenými příklady mi pošli vyfocenou na email bawajana@zsmasaryk.cz)
    • na str. 192 cv. 4
    • Kdo ještě nemá hotové všechny příklady z předchozích týdnů, prosím o jejich dokončení.
  • Český jazyk a literatura
    1. mluvnice
      • Určování větných členů
      • Zopakovat si určování větných členů v pracovním sešitě na straně 59.
      • Pracovní sešit str. 6 – 7, cvičení 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 (vypracovat, opravit podle klíče).
    2. literatura
      • Josef Škvorecký: Zbabělci
      • Přečíst ukázku v čítance na straně 40 – 41, do sešitu opsat zelený rámeček na straně 41.
    3. sloh
      • Výtah a výpisky
      • Opsat modrý rámeček na str. 117 do sešitu ze slohu.
      • Str. 117 – 118, cv. 1 a), b), c), d) vypracovat, odeslat na prakticke.ukoly@gmail.com do 15. 5. 2020.
  • Anglický jazyk
  • Konverzace AJ
  • Německý jazyk
  • Dějepis
    • Přečtěte si v učebnici kapitolu o prvních letech studené války – str. 79 – 82 a do sešitu si
      vypracujte zápis.

• Jak a kdy došlo ke vzniku dvou německých států, jak se oficiálně nazývaly a jaká byla jejich
        hlavní města? Jak se lišilo jejich státní zřízení?
      • Co je to NATO a EHS (EU)? Kdy se stala členem Česká republika?
      • Co je to RVHP a Varšavská smlouva? Které země byly členy těchto společenství?
      • K jaké změně došlo po smrti J.V. Stalina a kdo byl jeho nástupcem?
      • Jaký režim převládl v asijských zemích Koreji, Vietnamu a Číně – demokratický nebo
        diktátorský komunistický?
    • Zajímavá videa ke shlédnutí:
      Blokáda Berlína
      Založení NATO
  • Zeměpis
  • Přírodopis
    1. V tomto týdnu dokončíme učivo Půdy, které pokračuje na str. 63 – 64.
    2. Učivo si pročtěte, uvědomte si, jaký je rozdíl mezi půdními druhy a typy.
    3. Zápis najdete zde: Třídění půd
    4. Vědomosti o půdě si procvičte v následujícím cvičení online: https://www.skolasnadhledem.cz/game/2068
    5. Na této stránce si rovněž můžete zopakovat získané informace
    6. Na Dm.software je pro vás připraven online test na téma Půdy. Vypracujte jej v pátek 15.5. Otevřít jej můžete jednou, k otázkám se můžete vracet. Ohodnocen bude známkou s hodnotou 0,3.
  • Fyzika
    • Sluneční soustava
    • Na str. 153 je v horní části žlutá tabulka, ve které je přehled veličin, kterými se popisují planety sluneční soustavy. Následuje tabulka s přehledem charakteristik jednotlivých planet. Já mám starou učebnici, proto se mi mezi planetami objevuje Pluto. Vy určitě víte, že Pluto od roku 2006 mezi planety neřadíme. V současnosti patří mezi tzv. trpasličí planetky.
    • Práci s těmito tabulkami budete mít za úkol.
    • Na straně 160 jsou úkoly 9 až 13.  Tyto úkoly vypracuj písemně na formát A4, vyfoť a pošli mi na mail. Otázky opisovat nemusíš, stačí napsat  odpovědi – přehledně a čitelně !!! Upozorňuji, že budu hodnotit i v případě, že úkol nesplníte. Čas máte do 17. 5.
    • A na závěr vám přidávám stránku, která obsahuje zajímavé informace o naší soustavě. Možná se vám příští týden budou hodit😊 12 faktů o sluneční soustavě
  • Chemie
    1. V tomto interaktivním cvičení sestavte rovnici fotosyntézy (zde)
    2. V učebnici na str. 72 najdeš dva významné monosacharidy – glukózu a fruktózu. Přečtěte si o jejich výskytu a využití.
    3. V tomto videu je pokus Důkaz glukózy (video)
    4. Zkuste odpovědět na otázky u pokusu.
    5. Zápis najdete zde: Glukóza a fruktóza
    6. V pracovním sešitě vypracujte str. 38, zopakujete si tím biogenní prvky. Můžete pracovat i v PS online