Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

     

      Všichni máme rádi statistiky a rekordy. Se zatajeným dechem sledujeme sportovce usilující o pokoření nějakého světového rekordu, na internetu sledujeme různá nej, povídáme si o nich, diskuze o nich nám přinášejí poučení a zábavu.

      Existují však i rekordy, o kterých bychom se nejraději nikdy nedozvěděli, protože v nás vyvolávají pocity smutku, nespravedlnosti, bezmoci a úzkosti. A právě takové emoce si na vlastní kůži prožili ve středu 25. 5. 2016 žáci 8. a 9. tříd. v průběhu exkurze v koncentračním táboře v Osvětimi.

      Na webových stránkách tábora se dočteme, že to byl největší koncentrační tábor na světě, že zde zahynulo nejvíce lidí ze všech koncentračních táborů a svou praxi zde vykonával nejzrůdnější doktor Josef Mengele. Určitě bychom našli i další hrůzu vyvolávající nej. Pro naše osmáky a deváťáky to bylo rozhodně nejméně pochopitelné místo, na kterém se kdy ocitli. V průběhu výkladů našich průvodců měli spoustu otázek a snažili se co nejvíc pochopit, co se tady vlastně stalo. Z hodin dějepisu už nějaké znalosti měli, ale emoce z místa tak obrovské koncentrace smrti a utrpení nemůže nikdo nacpat na pár stránek učebnic. Statistiky uvádějí, že zde zahynulo až 1,5 mil. vězňů. A právě takové číslo uvádí webová stránka tábora jako rekordní roční návštěvnost Osvětimi. Jakoby každý rok jeden návštěvník uctil svou návštěvou právě jeden ztracený život na tomto nešťastném místě.

      Dnešní děti už jen těžko chápou období 2. světové války, vždyť je to již více než 70 let. Učí se o něm ve škole, prohlížejí si fotografie, sledují filmy. Přesto je pro ně těžké toto období dějin zcela poznat. Ale na kamenných tvářích a z reakcí účastníků výchovně vzdělávací exkurze do koncentračního tábora v Osvětimi bylo znát, že velice dobře chápou, že na tomto místě se dělo něco, co se nikdy nemělo stát, na co nikdo neměl právo a co se už hlavně nikdy nesmí opakovat.

                                                                                                                                                                                                                                           vedoucí zájezdu Mgr. Pavlína Kožušníková