Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

 

Motto:
„Tak tedy poslouchejte, pohádka začíná. Až si ji povíme celou, budeme vědět víc, než víme teď.“
H. Ch. Andersen: Sněhová královna

       Příběh letošní Noci s Andersenem jsme v pátek 31. března 2017 začali prožívat opravdu sladce – návštěvou vratimovské cukrárny. Cestou tam i zpět jsme si užili krásného jarního počasí, v samotné cukrárně jsme si pochutnali na dobrotách. Plni energie jsme se už nemohli dočkat úkolů, které nás čekaly v programu letošní Noci s Andersenem.
První 2 hodiny zaplnila výtvarná dílna, ve které si žáci vytvořili masky Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi. Hlavním tématem letošního nocování byl totiž Čtyřlístek. Kromě výroby masek si děti zkusily i vymyslet a zahrát příběh, ve kterém se v hlavních postavách objevily právě tyto populární postavičky. Ukázalo se, že naši žáci mají velkou fantazii a další pokračování dobrodružství slavného Čtyřlístku pro ně není žádný problém.
Ve druhé části nocování jsme si připomněli dílo Josefa Lady, od jehož úmrtí letos v prosinci uplyne 60 let. Děti skládaly online pexeso s jeho obrázky. Vítězka Darina Budyšová z 8. třídy to dokázala na nejméně kliknutí.
V následující bloku jsme řešili testy, ve kterých se žáci snažili blíže poznat životní osudy i díla H. Ch. Andersena a Astrid Lindgrenové, protože v letošním roce uplyne 110. výročí narození této nejslavnější autorky dětských knih na světě.
Další hodinu jsme věnovali slezskému bardu Petru Bezručovi, 15. září to bude již 150 let od jeho narození v Opavě. Nejprve jsme zhlédli zhudebněné ukázky některých textů z básnické sbírky Slezské písně. Pak žáci obdrželi text básně Kdo na moje místo a měli k němu sami vytvořit své hudební aranžmá. Dočkali jsme se melodramatu, scénického čtení, ale i beatboxového vystoupení. Také se našli odvážlivci a text Petra Bezruče zarappovali nebo ho zazpívali ve stylu disca. Celý blok zakončilo společné karaoke písní dle výběru žáků.
Protože byla již venku tma a také hodiny ukazovaly, že je již čas na závěrečné zdobení pohádkovníku, byl pravý čas na literární tvorbu našich nocležníků. Tentokrát na téma Cirkus. V jejich autorském čtení jsme slyšeli pohádky, fantasy i detektivní příběhy, dokonce se někteří pokusili o básnickou tvorbu. Po čtení na dobrou noc byla ta pravá chvíle si připravit své karimatky a spacáky a nechat si o tom všem už jen zdát.
Doufáme, že v průběhu letošní Noci s Andersenem se nám podařilo naplnit její motto a že žáci opravdu odcházeli s pocitem, že ví víc. Víc o literatuře, o svých kamarádech, o paní učitelkách a možná i o sobě.

Mgr. Pavlína Kožušníková a Mgr. Eva Macháčová

fotogalerie