Základní škola Vratimov
  Masarykovo nám. 192
Prezentace
Archivy
Nejnovější komentáře

      I když od tragédie v Lidicích uplynulo letos v červnu již celých 75 let, pravdivost této věty se každým rokem potvrzuje. Osudy lidických obětí oslovují stále další a další generace. I letos žáci vyplňovali vědomostní testy s otázkami z protektorátního období a napsali svou literární práci na jedno ze zadaných témat. Hodnotící komise měla jistě nelehký úkol, když z celkem 2 171 účastníků ze 115 škol z České republiky, Slovenska a Ruska měla vybrat jen 42 finalistů, kteří se sešli 14. června 2017 v Multifunkčním centru v Hlinsku ke slavnostnímu vyhlášení. Měli jsme velikou radost, když jsme se dozvěděli, že byl nominován i náš žák Jonáš Lipový z 9. třídy. Na finále se vydal v doprovodu své babičky, paní Věry Köhlerové, a paní učitelky dějepisu Pavlíny Kožušníkové. Všichni společně prožili opravdu nezapomenutelný den. Samotné vyhlášení soutěže se neslo v opravdu slavnostní atmosféře se spoustou zajímavých hostí. Vyhlašovatelem soutěže je totiž Památník Lidice, příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR, Ústav pro studium totalitních režimů a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Snad největší celebritou byl předseda poroty plk. Eduard Stehlík, který po programu ochotně podepisoval svou knihu o Lidicích. Po vyhlášení a ocenění všech finalistů přišel také čas na zábavu. Nejprve své představení předvedl iluzionista Pavel Kožíšek a pak rozezpíval celý sál zpěvák Pavel Callta. Obě představení sklidila u finalistů soutěže velký úspěch.

      Vyvrcholením celého vzpomínkového dne byla prohlídka NKP Ležáky. Osada Ležáky leží ve velice malebném zákoutí Chrudimska. O to více na nás působilo vyprávění o tragických událostech v červnu 1942, kdy byly Ležáky vypáleny. Nezapomenutelné příběhy jednotlivých ležáckých obětí velice zaujaly všechny přítomné, kteří na zpáteční cestě do svých domovů mohli přemýšlet nad statečností a odvahou, se kterou se obyvatelé Ležáků rozhodli bojovat s nacistickou mocí.

                                                                                                          Mgr. Pavlína Kožušníková