SEDMÁCI VE STŘEDOVĚKU …

Ve čtvrtek 19. května 2022 se žáci 7. tříd vydali se na svůj tolik očekávaný školní výlet do Chotěbuzi. Jejich třídní učitelky pro ně objednaly návštěvu Archeoparku a Rybího domu. Kromě prohlídky těchto dvou atraktivních míst se žáci těšili i na jízdu vlakem, která je pro ně vždy velkou zábavou. A jak to bylo dál?

Prohlídka Archeoparku začala v expozici, ve které děti vyhledávaly informace do pracovních listů, které jim hned na úvod programu rozdal pan průvodce. Po kontrole správnosti svých odpovědí se žáci vydali do středověkého hradiště. Nejprve je přivítala nová krásná palisáda. Když prošli žáci branou do akropole, uviděli hned několik obytných domů. Ihned se mezi žáky rozpoutala diskuze o tom, jak se asi v domech bydlelo, jak topili, vařili, spali a podobně. I když byly domy opravdu malé, všichni žáci se do nich vždy podívali, uvnitř se vyfotografovali. Třetí dům obsahoval i hrnčířský kruh a keramickou pec, poslední čtvrtý domek podle slov pana průvodce patřil lovci, proto v něm bylo umístěno hned několik kožešin. Jak se na nich sedí, si sedmáci vyzkoušeli v dlouhé halové stavbě, ve které jim pan průvodce představil zbraně, oděvy, štíty i různá nářadí, která se na hradišti postupně našla. V další části programu si žáci mohli vyzkoušet různé středověké činnosti prakticky. Vyzkoušeli si, jak těžké bylo mlít na žernově obilí. Taky se pokoušeli z kosterních nálezů ukrytých v pískovišti sestavit kostru člověka. Do voskových destiček se pokoušeli vyrýt své instagramové adresy. Ti nejhravější hráli dřevěné pexeso, které obsahovalo obrázky přírodnin, které byly důležité pro život našich předků ve středověku. Vyvrcholením této praktické části byla lukostřelba, která vzbudila u žáků zvlášť velký zájem. Není divu, že žákům při tom všem pořádně vyhládlo, a tak se přemístili na oběd do nedaleké restaurace Rybí dům. Většina žáků si pochutnala na oblíbeném „smažáku s hranolkami“. Tato restaurace se nejmenuje Rybí dům jen tak náhodou. Ve značné části budovy se totiž nacházejí akvária plná ryb. Žáci si se zájmem prohlédli kapry, štiky, sumce, jesetery, karasy, líny, parmy, amury i některé akvarijní rybičky. Nejvíce je však bavilo koupit si krmivo pro rybičky a tím je krmit. Závěr celodenního programu tvořila zábava. Sportovně založené děti se sjížděly na laně na tzv. Gorol šusu, houpaly se na obří houpačce, lezly po horolezecké stěně nebo sjížděly tunelem. Děti toužící po nevšedním zážitku mohly navštívit 7D kino, které mělo u nich takový úspěch, že většina z nich kino navštívila hned několikrát. Z výše uvedeného programu je jasné, že si děti den opravdu užily. Přesto ve slohových pracích, ve kterých o svém výletu do Chotěbuzi, žáci psali , zaznívalo, že na celém dni bylo nejhezčí, že tu spoustu krásných zážitků si užili především proto, že je prožili se svými kamarády a třídními učitelkami a že celý den krásně svítilo sluníčko.

                                                           lukostřelci a rybáři ze 7. tříd

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *