Školní knihovna

Nejlepší školní knihovnu na Ostravsku najdete ve Vratimově

Srdečně Vás zveme do naší školní knihovny.
Co všechno v naší školní knihovně najdete? Encyklopedie, slovníky, naučnou literaturu, atlasy, zpěvníky, básničky, krásnou literaturu, dobrodružnou literaturu, dívčí romány, pohádky, komiksy i časopis Vilda.
Půjčovní doba:
PONDĚLÍ, STŘEDA, PÁTEK: 9:35 – 9:55 Šk. knihovnice: Mgr. Pavlína Kožušníková

Již tradičně se v říjnu, v Měsíci školních knihoven, pořádají nejrůznější akce ve školních knihovnách. V Záklaní škole na Masarykově náměstí byla v letošním říjnu nejen rozšířena půjčovní doba pro žáky na každý školní den, ale proběhlo i tzv. Knížkobraní. V rámci této akce měly děti možnost věnovat školní knihovně své již odložené knihy, které jsou v zachovalém stavu, a mohou si je tak ještě přečíst i další děti.

V letošním školním roce se k připomenutí Měsíce školních knihoven rozhodl připojit i Odbor školství a sportu Magistrátu města Ostravy a vyhlásil ve spolupráci se Základní školou Ostrava – Hrabůbka, Provaznická 64, pro ně soutěž pod názvem „O nejlepší školní knihovnu“. Žáci měli za úkol pod vedením své školní knihovnice kreativně představit svou školní knihovnu.

Dne 10. ledna 2020 došlo v sále Knihovny města Ostravy k prezentaci jednotlivých prací a k slavnostnímu vyhlášení výsledků. Knihovnu ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí, ostatním soutěžícím i porotě představily žákyně 9. B – Denisa Kadurová, Eva Pieronkiewiczová, Tereza Sedláčková a Antonie Zipserová pod vedením paní učitelky Pavlíny Kožušníkové, která je vedením školní knihovny na této škole pověřena.

Z jejich vystoupení se přítomní dozvěděli, že naše školní knihovna má k dispozici celkem 2 menší místnosti, které jsou vybavené moderním nábytkem a počítačem s knihovním systémem Lanius. Zhruba 4 200 knih, časopisů a CD si žáci i učitelé mohou půjčit v pondělí, ve středu a v pátek v době velké přestávky. Nejvíce však děvčata porotu zaujala akcemi, které školní knihovna pořádá na podporu čtenářské gramotnosti žáků. Mezi celoškolní projekty patří Záložka do knih spojuje školy a Přehlídka scénického čtení. K nejpopulárnějším aktivitám patří Noc s Andersenem, Food Day a fungování čtenářského klubu. S využitím knihovního fondu se žáci zúčastňují nejrůznějších literárníchi historických soutěží, např. Lidice 21, Čertovské pohádky, Rosteme spolu, Křížem krážem Slezskou branou a jiné. Ve školní knihovně si lze také objednat knihy z katalogů Klubu mladých čtenářů jednotlivých nakladatelství. Na mnoha projektech školní knihovna spolupracuje s Měststkou knihovnou ve Vratimově.

Celé dopoledne mělo pro naši školu šťastný konec, protože byla vyhlášena jako jedna ze dvou nejlepších školních knihoven na Ostravsku a obsadila tak 1. místo. Kromě věcný dárků, knih a sladkostí knihovna obdržela i poukaz na zakoupení nových knih.