KLUB ICT

Od září šk. r. 2022/2023 začal na naší škole pracovat v rámci projektu Cesta pro všechny III operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání Klub ICT. Činnost klubu ICT je zaměřena na rozvoj informatického myšlení a digitální gramotnosti žáků, a to např. formou používání robotických stavebnic a robotů, základů programování, využívání zařízení typu Micro:bit, kybernetické bezpečnosti a prevence kyberšikany apod.

V rámci klubu dochází rovněž k exkurzím do firem a společností zabývající se informačními technologiemi, výměnám zkušeností a diskusím s odborníky. Aby mohli žáci porovnat své nabyté vědomosti s praxí, navštívili společně VŠB-TU – Ostrava, kde absolvovali poutavou přednášku v showroomu superpočítačového centra nebo se seznamovali s možnostmi umělé inteligence. Následně se po nezbytném focení se superpočítačem Karolina přesunuli do zdejší Smart Factory, což je model továrny budoucnosti. V ní zažili setkání s robotizovanou automatickou linkou a s průmyslovými roboty. A tak si na příkladech žáci měli možnost vyzkoušet, jak digitalizace a automatizace proniká nejen do průmyslu, ale také do našich domácností. Po návratu domů měli jistě co vyprávět svým rodičům, kteří umělou inteligenci ještě stále doma zastupují. A kdo ví? Možná se naši žáci opět na VŠB vrátí – možná opět na exkurzi, možná ale také jako její noví studenti.

Mgr. Miroslav Kaňok, vedoucí klubu ICT

Fotky z akce v následujícím odkazu: