KAREL ČAPEK VE VRATIMOVĚ

Se spisovatelem Karlem Čapkem se děti setkávají po celou dobu své docházky do základní školy. Nejmenší děti čtou veselé pohádky o pejskovi a kočičce a Dášeňku. Starší žáci se nejprve seznamují s Čapkovou knihou Devatero pohádek a nakonec v 9. třídě luští detektivní příběhy z Povídek z jedné a druhé kapsy. Navíc je autorem slova robot, které je u mladé generace tak populární.

Není tedy divu, že žáky výstava, která probíhala celé září v KS Vratimov, opravdu zaujala. Nejprve žáci 2. stupně ve středu 27. září 2023 zhlédli krátký dokument, ve kterém se seznámili s životním příběhem Karla Čapka. Ve druhé části výstavy dostali žáci od svých vyučujících pracovní list, který obsahoval otázky, na které žáci vyhledávali odpovědi na tabulích instalovaných v galerii Kulturního střediska ve Vratimově. Panely byly přivezeny přímo z Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Někteří žáci vyhledávali informace snadno, některým museli kamarádi trochu pomoci. Všichni však nakonec odcházeli z výstavy Život a doba spisovatele Karla Čapka s vyplněným pracovním listem. Když si pak v hodině literatury své odpovědi kontrolovali, vznikaly hezké čtenářské besedy o informacích, které na výstavě získali. Nezbývá než poděkovat zaměstnancům KS Vratimov za hezkou výstavu, která žákům umožnila detailně se seznámit s jedním z nejvýraznějších českých spisovatelů 20. století.

s poděkováním vyučující jazyka českého