OSVĚTIM A KRAKOV 2023

Nezapomenutelný zájezd do Osvětimi a Krakova

V pátek 8. prosince 2023 se vybraní žáci 8. a 9. tříd vydali na historický zájezd do Auschwitzu a Krakova.

Dopoledne strávili v Auschwitzu, v koncentračním táboře v blízkosti polského města Osvětim. Přestože z hodin dějepisu již některé základní informace o životě v táboře věděli, brzy pochopili, že exkurze v místech nezměrného utrpení i smrti miliónů lidí pro ně bude úplně novým zážitkem. I když byl krásný zimní den, ve kterém svítilo sluníčko, všem běhal mráz po zádech hned od začátku jejich prohlídky, když procházeli ze vstupní haly do tábora a z tlampačů zněla jména zemřelých v táboře. Následující 1, 5 hodiny pak poslouchali vyprávění příběhů plných bezmoci, násilí, ponižování a smrti. V další části Březinka pak pochopili, že přežít na takovém místě byl prostě zázrak. I když byl areál pokryt čistým bílým sněhem, tentokrát nepřinášel žákům pocity radosti a veselí jako obvykle, naopak jako by připomínal nevinnost a bezbrannost obětí nacistického řádění, a tak přinášel účastníkům zájezdu spíše pocity stísněnosti a úzkosti.

Naštěstí zájezd za nejvýznamnějšími památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO v Malopolsku pokračoval. Dalším turistickým cílem se pro žáky stal Krakov. Paní průvodkyně byla dobře připravena a vyprávěla jednu krakovskou pověst za druhou. Žáci se vyfotili u sochy chrlícího draka, prošli po hradním nádvoří bývalého sídelního hradu Wawelu a po několika zastávkách s pověstmi se ocitli na hlavním krakovském náměstí před nádhernou budovou Súkiennice. Nejen v tomto krásném historickém obchodním centru, ale po celém náměstí byly rozmístěny stánky s nejrůznějšími nápaditými vánočními dárky a dobrotami. Po nákupech a dobrém jídle se žáci vydali na zpáteční cestu do Vratimova. Z ohlasu žáků i jejich rodičů je jasné, že žáky program zájezdu velmi zaujal, poučil i naladil na blížící se vánoční svátky.

                                    za pedagogický dozor Mgr. Miriam Kludková a Mgr. Pavlína Kožušníková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *