Leden

13Led2025

Putování 6. tříd za Ježíškem do Olomouce

Adventní období znamená pro děti dobu netrpělivého čekání na Ježíška. Aby jim rychleji a příjemněji uteklo, vydali se žáci 6. tříd se svými třídními učitelkami v úterý 17. prosince 2024 na pátrání po Ježíškovi do Olomouce.

Usměvavý průvodce je provedl nejen nejznámějšími olomouckými historickými památkami, ale také vánočním příběhem o narození Ježíška. Kromě vyprávění o původu a významu vánočních tradic, symbolů a zvyků, vystoupali žáci na věž radnice s překrásným výhledem na celou Olomouc, zazpívali si koledy před orlojem, navštívili místa spojená se svatou Barborou i Pavlínou, se sedmi čerty, se zlatým andělem i betlémskou hvězdou. A nejen to. Po celou dobu exkurze děti „lovily“ Ježíšky. Měly totiž za úkol v průběhu procházky Olomoucí na sochách, obrazech, freskách i domovních znameních hledat Ježíšky, které pak fotily svými mobily, aby na konci exkurze mohly spočítat, kolik jich našly. Ti nejzdatnější „lovci“ jich měli vyfoceno přes 20.

Protože celý edukační program byl financován z prostředků projektu Cesta pro všechny IV., operačního programu Jan Amos Komenský, zbylo dětem více peněz pro nakupování vánočních dárků na tradičně krásných olomouckých vánočních trzích. Celý den na naše šesťáky krásně svítilo sluníčko, a asi proto se také oni vrátili zpět do svých domovů spokojení a usměvaví zase o kousek blíž setkání s tím opravdovým Ježíškem.

Mgr. Dana Dalihodová a Mgr. Pavlína Kožušníková, tř. uč. 6. tříd

10Led2025

Týden před vánočními prázdninami se zúčastnili žáci 8.A a devátých ročníků zájezdu do Osvětimi a Krakova v Polsku. První část zájezdu tvořila exkurze do bývalého koncentračního tábora v Osvětimi. Již ve škole jsme si o tématu povídali a žáci byli tedy teoreticky připraveni na to, co se v Osvětimi během druhé světové války odehrávalo. Přesto ale na téměř všechny toto místo silně zapůsobilo. Nejlépe asi vše vystihnou slova samotných žáků.

  • „Nejvíce na mne zapůsobily ty tuny vlasů, které tam byly. Myslím, že by se na takovéto zájezdy mělo jezdit více, protože je to velice poučné.
  • „Některé věci, co nám průvodce říkal, byly neuvěřitelné. Co lidé dokážou udělat.“
  • „Nejvíce se mě dotkly místnosti s vlasy několika tisíc žen a fotky lidí, kteří tam trpěli. Protézy, brýle, kufry a nádobí, které si s sebou lidé přivezli.“  
  • „Je dobře, že jsme sem jeli, všichni by tohle místo měli navštívit. Je to jiné, když to vidíte jen v učebnici na obrázku nebo přímo tady.“

Druhá část našeho programu byla věnována návštěvě královského města Krakov. Během krátké komentované prohlídky jsme se prošli kolem sochy bájného draka, který podle pověsti v dávných dobách ohrožoval město, a i dnes chrlí oheň. Vystoupali jsme na hrad Wawel, který byl více než 500 let sídlem polských králů, a procházku jsme zakončili na hlavním náměstí, kde se každoročně konají adventní trhy. Zde přišel mnohými žáky dlouho očekávaný rozchod, aby si všichni mohli užít atmosféru předvánočního města podle své chuti.

A kam se podíváme příští rok? Uvidíme…

Irena Liptáková a Lenka Parmová