80. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ ČESKOSLOVENSKA

80. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ ČESKOSLOVENSKA

Na začátku května si celá naše společnost připomněla nejdůležitější událost 20. století-konec 2. světové války v Evropě. Protože od této naprosto klíčové události v našich dějinách uplynulo letos právě 80 let, rozhodli se učitelé 2. stupně k tomuto významnému výročí uspořádat celodenní projektové vyučování.

První stanoviště si pro ně připravily paní učitelky Hajdušková a Kludková a žáci si na něm vyzkoušeli roli novinářů. Pracovali ve skupinách, ve kterých vytvářeli titulní stranu novin z válečného období, kterou věnovali vybrané osobnosti 2. světové války, jejíž fotografii dostali. Jako správní redaktoři jména osob z fotografie i ostatní informace potřebné ke splnění úkolu si žáci museli vyhledat sami na tabletu.

Další důležitým tématem 2. světové války byla technika. Paní učitelky Dalihodová a Liptáková žáky seznámily nejen se zbraněmi, které se za války používaly, ale i s technickými novinkami, např. s radarem, počítačem nebo šifrovacím strojem Enigmou. Pak žáci dostali zašifrovanou zprávu, kterou museli vyluštit a splnit úkol, který v ní byl zašifrován. Pokud vše zvládli, mohli si na kole štěstí vytočit odměnu v podobě plusových bodů do testu, žolíka nebo sladkou odměnu.

Na třetím stanovišti je čekala praktická ukázka života v Protektorátu Čechy a Morava. S pomocí paní učitelky Kotáskové a pana učitele Kaňoka se žáci přihlásili do videohry Attentat 1942, která vtáhla děti přímo do válečné reality.

Na posledním stanovišti se dozvěděli podrobnosti k samotnému osvobození nejen Evropy, Československa, ale i Vratimova, Řepišť a Horních Datyň. Žáci si přečetli úryvky z kronik, které pro ně připravily paní učitelky Kožušníková a Parmová a které příběhy osvobozování popisovaly. Na základě těchto textů pak doplňovali nejdůležitější informace do mapy, osmisměrky i neúplného textu.

Všechny informace nabyté v průběhu celého vzpomínkového dopoledne pak žáci shrnuli se svými třídními učitelkami v závěrečné třídnické hodině. A měli si co povídat. Navzájem si vyprávěli, co je nejvíce zaujalo, překvapilo, bavilo. Někteří přidali i zajímavou historku z války, která se vypráví v jejich rodinách. I když současní žáci jsou už čtvrtá poválečná generace, z jejich zpětných vazeb bylo jasné, že dobře chápou, že válka nepřináší nikomu nic dobrého a jsou rádi, že ji nepoznali na vlastní kůži a mohou žít v míru.

                                                mírumilovní učitelé 2. stupně ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí

FOTOGALERIE