admin
28Zář2025
Putování šesťáků za poznáním
Školní vzdělávací program ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí se jmenuje Cesta za poznáním. Šesťáci se tímto názvem nechali inspirovat a ke konci školního roku 2024/ 2025 se vydali ověřit si v praxi ve škole nabyté vědomosti z hned několika předmětů.
Nejprve se v pátek 23. května 2025 vydali na neobvyklou hodinu dějepisu do Archivu města Ostravy. Význam a fungování archivu jim vysvětlila přímo vedoucí archivního oddělení paní Jaroslava Novotná, která je budovou archivu provedla a také je chvíli nechala bádat v místní studovně. Nejvíce se však dětem líbil depozitář, ve kterém podle zadání žáci vyhledali spis, u kterého našli i malou odměnu.
Za týden ve čtvrtek 29. května 2025 se zúčastnili netradiční hodiny fyziky na Vysoké škole báňské v podobě edukativní show Smokeman. Cílem lekce bylo přiblížit dětem podmínky a průběh správného spalování. Proto na ně čekala řada velmi zajímavých pokusů, např. inverze v akváriu, měření teploty plamene nebo rozdělávání ohně pomocí křesadla. A protože to byly pokusy doprovázené výraznými zvukovými i vizuálními efekty, děti z nich byly úplně nadšené.
Na třetí výpravě za praktickým vyučováním putovali společně se 7. A v pondělí 9. června 2025 do ZOO Lešná u Zlína a zvládli hned 2 lekce. V průběhu hodiny etikety v prostorách zámku Lešná zjistili, kdo se považuje za společensky významnější osobu, jak se chovat na společenských akcích a nacvičili správné stolování. Odpoledne je čekala ještě praktická výuka přírodopisu v podobě prohlídky krásného areálu ZOO Lešná.
Na poslední vyučování v praxi se šesťáci se svými učitelkami vydali v úterý 24. června 2025 na Slezskoostravský hrad na akci s názvem Chemie na hradě. Cílem programu bylo dokázat, že přírodní a technické obory mohou být nejen krásné a zábavné, ale také velmi potřebné. V celém areálu hradu šesťáci mohli navštívit až 30 stánků, ve kterých si mohli vyzkoušet mnoho chemických a fyzikálních pokusů, biologických experimentů nebo matematických hádanek. V rámci programu žáci zhlédli také ukázky první pomoci a hasičského zásahu.
Šesťáci ze ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí si své cestování za praktickým vyučování velmi oblíbili. Nejenže se dozvěděli mnoho nového a ověřili si poznatky z jednotlivých předmětů v praxi, ale také se v průběhu výprav dobře bavili a utužili svůj kolektiv. Už teď se ptají, jaká cesta za poznáním je čeká v 7. třídě…
FOTOGALERIE : ZOO, ARCHIV, SMOKEMAN
Mgr. Dana Dalihodová a Mgr. Pavlína Kožušníková (třídní učitelky 6. tříd) a Mgr. Jitka Hajdušková
Ve středu 18.6. vyrazila velká skupina spojených tříd 8.A a 7.B na závěrečný výlet. Jako cíl jsme vybrali Ondřejník. Aby to ale nebylo tak jednoduché, vydali jsme se na něj z Kunčic pod Ondřejníkem přes Skalku. Kopec je to krásný, ale také z této strany poměrně strmý. Všichni žáci se s tím poprali po svém – někteří kopec téměř vyběhli, jiní rozvážně vykračovali a kochali se, další nešetřili peprnými výrazy na všechno kolem a jeden se dokonce rozhodl vzít vrchol cestou necestou přímým útokem (neúspěšně). Výhled stál ale rozhodně za tu námahu.
Nejvyšší bod trasy byl tedy za námi a teď už to šlo jen z kopce až na bývalou chatu Ondřejník. Tam jsme si udělali dlouhou přestávku, kterou jsme využili částečně na kolektivní hry, částečně hraním karet, badmintonu, povídáním, malováním henou, krmením koz, prováděním zátěžových testů místního retro kolotoče a houpačky nebo jen lenošením na dece a pojídáním palačinek s nutelou.
Sestup do Frýdlantu už byl potom hračka a na vlak zpět do Vratimova jsme dorazili téměř na minutu přesně.
Věříme, že si výlet všichni užili a příští rok zdoláme další beskydské vrcholy.
Irena Liptáková, Jana Kotásková a Petra Mrnuštíková
Jako v letech minulých, tak i letos jsme se již pošesté zúčastnili jako podavači míčků na mezinárodním turnaji pro postižené stolní tenisty Czech Para Open 2025, který se konal od 19. 6. 2025 do 21. 6. 2025. Turnaje se zúčastnili žáci 2. stupně, mnozí osmáci a deváťáci již poněkolikáté. Možná je to překvapivé, ale organizaci turnaje si bez podavačů míčků nelze vůbec představit. Ať už se jednalo o dvouhru nebo čtyřhru, podavači zajišťují plynulý průběh zápasu, zvedají a podávají spadlé míčky jednotlivým hráčům, někdy také pomáhají hráčům na vozíčku s jejich pohybem okolo hracího stolu.
Akce se zúčastnilo přes 60 našich žáků. Každý žák obdržel turnajové tričko, které ke zklamání některých děvčat nebylo růžové, ale tento rok mělo barvu fialovou. S žáky se turnaje vždy zúčastnili vybraní učitelé naší školy.
Aktivní účast ve hře přinesla žákům nejen mnoho zážitků, ale také setkání se sportovci z různých koutů světa, mimo České republiky například z Finska, Maďarska, Koreje, Německa nebo Polska, mezi nimiž byli mnozí paraolympionici a medailisté. Nechyběly ani rozhovory s porotci nebo hráči v angličtině, ve kterých mohli žáci zúročit své znalosti tohoto univerzálního jazyka. Ale hlavně jim tento turnaj opět ukázal jedinečný pohled na člověka s handicapem, který i přes své postižení dokáže žít plnohodnotný a často velmi intenzivní život. Zároveň si také všichni, a to nejen žáci, ale také učitelé, mohli uvědomit a připomenout, jaké benefity nám všem přináší život bez omezení.
Jelikož jsem se této akce, stejně jako v minulém roce, osobně zúčastnila, mohu s jistotou říci, že tato akce měla pro všechny z nás hlubší smysl. Tímto bych chtěla poděkovat všem svým žákům, kteří se turnaje zúčastnili, stejně tak jako mým učitelům, kteří mě v organizaci této akce podporují.
Mgr. Martina Pelikánová