Category "Akce školy"

28Zář2025

V minulém týdnu se naše škola zapojila do projektu pořádaného Českou basketbalovou federací – „Týden basketbalu ve školách“. Akce byla určena žákům 1. stupně a jejím hlavním cílem bylo nabídnout dětem možnost zdokonalit si své basketbalové dovednosti hravou a zábavnou formou.

Během celého týdne se děti prostřednictvím různých her a cvičení seznamovaly se základy basketbalu a zároveň rozvíjely schopnosti, které již znají z hodin tělesné výchovy. Program vycházel ze speciálně připravené metodiky, která přizpůsobuje obsah všem dětem, zjednodušuje pravidla a klade důraz na to, aby si každý mohl hru užít a zažít radost z pohybu i pocit úspěchu.

Doporučené aktivity byly rozděleny do čtyř tematických okruhů – tzv. „košů“:

  • Multisport – rozvoj všestrannosti a základní pohybové dovednosti,
  • Basketbal – nácvik driblinku, přihrávek, střelby a jednoduchých herních situací,
  • Škola – propojení sportu s pravidly fair play, spoluprací a týmovým duchem,
  • Zdraví – důraz na zdravý životní styl a radost z pravidelného pohybu.

Žáci si všechny aktivity vyzkoušeli s velkým nadšením a úspěšně zvládli nejen jednotlivá cvičení, ale i soutěživé hry, které v dětech podpořily týmovou spolupráci, obratnost a radost z kolektivního sportu.

Projekt „Týden basketbalu ve školách“ tak přinesl dětem nejen možnost poznat krásy basketbalu, ale také motivaci k dalším sportovním aktivitám. Děkujeme České basketbalové federaci za tuto příležitost a věříme, že se podobné akce do naší školy budou vracet i v budoucnu.

Mgr. Jan Šebesta

 

23Zář2025

Hned na počátku měsíce září se žáci šesté třídy zúčastnili tradičního adaptačního kurzu, který žáky připravuje na vstup do nové etapy jejich školní docházky. Program kurzu byl zaměřen na vzájemné poznávání, jelikož do stávajícího kolektivu žáků přibyli noví spolužáci z Řepišť a Horních Datyň, ale také na rozvoj spolupráce a budování důvěry, která je pro pocit bezpečí ve škole velmi důležitá. Během společně strávených dnů si žáci vyzkoušeli různé hry a aktivity podporující vzájemnou komunikaci, týmového ducha a respekt k ostatním. Adaptační kurz se stal příležitostí nejen k posílení vztahů uvnitř třídního kolektivu, ale také k navázání nových přátelství.

Mgr. Miriam Kludková, vedoucí adaptačního kurzu

A jak vnímali adaptační kurz samotní žáci?

Jak jsme se adaptovali…

Náš adaptační kurz 6. tříd začal ráno ve středu 3. září 2025, když jsme nastoupili s naším třídním učitelem panem Kaňokem a vedoucí kurzu paní učitelkou Kludkovou do autobusu. Hned v autobuse byla legrace, bavili jsme se s kamarády a poznávali kamarády nové. Cesta do Holčovic nám tak uběhla, ani nevíme jak.

Po příjezdu do hotelu Zlatá Opavice nás překvapily hezké pokoje, především to, že jsme měli obrovská okna, takže jsme měli nádherný výhled na podhůří Jeseníků. Po dobrém obědě a krátkém odpočinku jsme šli na hřiště a celé odpoledne hráli různé seznamovací hry. Nejvíce se nám líbila hra „Pif paf“ nebo „Seřazování podle abecedy“. Protože nám u toho seznamování pořádně vyhládlo, tak nám guláš na večeři přišel opravdu vhod. A pak přišla ta nejlepší aktivita celého adapťáku. Ve skupinkách podle pokojů jsme předváděli úryvky ze seriálů a filmů. Viděli jsme například Hvězdnou bránu, Červenou karkulku i Výměnu manželek. Všichni jsme se moc dobře bavili, nasmáli jsme se, bylo to prostě super.

Druhý den dopoledne jsme opět hráli různé hry. Odpoledne jsme šli na procházku na skvělou zmrzlinu a dostali jsme nečekané pozvání od místní paní učitelky, která byla zrovna na školní zahradě. Mohli jsme tak obdivovat hmyzí hotel, hnízdiště pro ptáky, vyvýšené záhony nebo jezírko s vodními živočichy. Super bylo, že se tady žáci někdy učí v pergole a taky v tee-pee. Na večeři jsme opékali párky. A když se setmělo, poslala nás paní učitelka pro baterky. Měli jsme obavy, jestli nebudeme mít stezku odvahy. Naštěstí jsme jen potmě s baterkou měli opsat text o knížeti Ruprechtovi.

Třetí den jsme se hned po snídani sbalili a pak už jen poslední selfie a vydali jsem se na cestu domů. Moc se nám nechtělo, protože jsme si adapťák fakt užili. Měli jsme krásné letní počasí a zažili jsme spoustu legrace. Tolik záchvatů smíchu jsme už dávno nezažili. Navzájem jsme se toho o sobě hodně dozvěděli. Ale adaptoval se i pan učitel Kaňok, třeba když se od holek nechal poučit, co je skin care. Po tak vydařeném adapťáku se moc těšíme na to, co všechno nás ve škole čeká.

Úplně zadaptované žákyně 6. třídy Eliška, Terezka a Hanka

21Zář2025

Závody v orientačním běhu žáků 1. a 2. stupně Regionu Slezská brána 4. ročník – 18. září 2025

Sedliště – Bezručova vyhlídka a Frýdek-Místek – les v Hájku

Na základě kladných zkušenosti z posledního ročníku konání na jaře 2024 se letos konaly závody v orientačním běhu opět v lese Hájek. Zájem mezi školami o závody v orientační běhu letos potvrdila rekordní účast. Do soutěže přihlásilo své žáky celkem 8 škol a zúčastnilo se jí celkem 132 žáků.

Žáci rozdělení do kategorií podle tříd (od 3. třídy do 8. třídy) a přirozeně i v rozdělení na chlapce a děvčata soutěžili celkem ve 12 kategoriích. Pro kategorie 3. až 6. třídy platilo, že se do soutěže zapojovaly vždy dvojice. Třeťáci a čtvrťáci měli k orientaci navíc fáborky, páťáci a šesťáci běželi už bez nich. Sedmáci a osmáci pak již celou trať absolvovali jako jednotlivci a samozřejmě bez fáborku.

Přestože ne všem se podařilo úspěšně najít všechny kontroly, bylo zřejmé, že si všichni zazávodili a při hledání kontrolních stanovišť zažili místy i docela zajímavá dobrodružství. Zajištění potřebného malého občerstvení pro všechny soutěžící bylo samozřejmostí.

Nejlepším třem v jednotlivých kategoriích, kteří obdrželi za své umístění medaile, je třeba popřát k úspěchu, všem ostatním poděkovat za účast. 

 

7Čvc2025

Putování šesťáků za poznáním

Školní vzdělávací program ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí se jmenuje Cesta za poznáním. Šesťáci se tímto názvem nechali inspirovat a ke konci školního roku 2024/ 2025 se vydali ověřit si v praxi ve škole nabyté vědomosti z hned několika předmětů.

Nejprve se v pátek 23. května 2025 vydali na neobvyklou hodinu dějepisu do Archivu města Ostravy. Význam a fungování archivu jim vysvětlila přímo vedoucí archivního oddělení paní Jaroslava Novotná, která je budovou archivu provedla a také je chvíli nechala bádat v místní studovně. Nejvíce se však dětem líbil depozitář, ve kterém podle zadání žáci vyhledali spis, u kterého našli i malou odměnu.

Za týden ve čtvrtek 29. května 2025 se zúčastnili netradiční hodiny fyziky na Vysoké škole báňské v podobě edukativní show Smokeman. Cílem lekce bylo přiblížit dětem podmínky a průběh správného spalování. Proto na ně čekala řada velmi zajímavých pokusů, např. inverze v akváriu, měření teploty plamene nebo rozdělávání ohně pomocí křesadla. A protože to byly pokusy doprovázené výraznými zvukovými i vizuálními efekty, děti z nich byly úplně nadšené.

Na třetí výpravě za praktickým vyučováním putovali společně se 7. A v pondělí 9. června 2025 do ZOO Lešná u Zlína a zvládli hned 2 lekce. V průběhu hodiny etikety v prostorách zámku Lešná zjistili, kdo se považuje za společensky významnější osobu, jak se chovat na společenských akcích a nacvičili správné stolování. Odpoledne je čekala ještě praktická výuka přírodopisu v podobě prohlídky krásného areálu ZOO Lešná.

Na poslední vyučování v praxi se šesťáci se svými učitelkami vydali v úterý 24. června 2025 na Slezskoostravský hrad na akci s názvem Chemie na hradě. Cílem programu bylo dokázat, že přírodní a technické obory mohou být nejen krásné a zábavné, ale také velmi potřebné. V celém areálu hradu šesťáci mohli navštívit až 30 stánků, ve kterých si mohli vyzkoušet mnoho chemických a fyzikálních pokusů, biologických experimentů nebo matematických hádanek. V rámci programu žáci zhlédli také ukázky první pomoci a hasičského zásahu.

Šesťáci ze ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí si své cestování za praktickým vyučování velmi oblíbili. Nejenže se dozvěděli mnoho nového a ověřili si poznatky z jednotlivých předmětů v praxi, ale také se v průběhu výprav dobře bavili a utužili svůj kolektiv. Už teď se ptají, jaká cesta za poznáním je čeká v 7. třídě…

FOTOGALERIE : ZOO, ARCHIV, SMOKEMAN

Mgr. Dana Dalihodová a Mgr. Pavlína Kožušníková (třídní učitelky 6. tříd) a Mgr. Jitka Hajdušková

23Čvn2025

Ve středu 18.6. vyrazila velká skupina spojených tříd 8.A a 7.B na závěrečný výlet. Jako cíl jsme vybrali Ondřejník. Aby to ale nebylo tak jednoduché, vydali jsme se na něj z Kunčic pod Ondřejníkem přes Skalku. Kopec je to krásný, ale také z této strany poměrně strmý. Všichni žáci se s tím poprali po svém – někteří kopec téměř vyběhli, jiní rozvážně vykračovali a kochali se, další nešetřili peprnými výrazy na všechno kolem a jeden se dokonce rozhodl vzít vrchol cestou necestou přímým útokem (neúspěšně). Výhled stál ale rozhodně za tu námahu.

Nejvyšší bod trasy byl tedy za námi a teď už to šlo jen z kopce až na bývalou chatu Ondřejník. Tam jsme si udělali dlouhou přestávku, kterou jsme využili částečně na kolektivní hry, částečně hraním karet, badmintonu, povídáním, malováním henou, krmením koz, prováděním zátěžových testů místního retro kolotoče a houpačky nebo jen lenošením na dece a pojídáním palačinek s nutelou.

Sestup do Frýdlantu už byl potom hračka a na vlak zpět do Vratimova jsme dorazili téměř na minutu přesně.

Věříme, že si výlet všichni užili a příští rok zdoláme další beskydské vrcholy.

FOTOGALERIE

Irena Liptáková, Jana Kotásková a Petra Mrnuštíková

22Čvn2025

Jako v letech minulých, tak i letos jsme se již pošesté zúčastnili jako podavači míčků na mezinárodním turnaji pro postižené stolní tenisty Czech Para Open 2025, který se konal od 19. 6. 2025 do 21. 6. 2025. Turnaje se zúčastnili žáci 2. stupně, mnozí osmáci a deváťáci již poněkolikáté. Možná je to překvapivé, ale organizaci turnaje si bez podavačů míčků nelze vůbec představit. Ať už se jednalo o dvouhru nebo čtyřhru, podavači zajišťují plynulý průběh zápasu, zvedají a podávají spadlé míčky jednotlivým hráčům, někdy také pomáhají hráčům na vozíčku s jejich pohybem okolo hracího stolu.

Akce se zúčastnilo přes 60 našich žáků. Každý žák obdržel turnajové tričko, které ke zklamání některých děvčat nebylo růžové, ale tento rok mělo barvu fialovou. S žáky se turnaje vždy zúčastnili vybraní učitelé naší školy.

Aktivní účast ve hře přinesla žákům nejen mnoho zážitků, ale také setkání se sportovci z různých koutů světa, mimo České republiky například z Finska, Maďarska, Koreje, Německa nebo Polska, mezi nimiž byli mnozí paraolympionici a medailisté. Nechyběly ani rozhovory s porotci nebo hráči v angličtině, ve kterých mohli žáci zúročit své znalosti tohoto univerzálního jazyka. Ale hlavně jim tento turnaj opět ukázal jedinečný pohled na člověka s handicapem, který i přes své postižení dokáže žít plnohodnotný a často velmi intenzivní život. Zároveň si také všichni, a to nejen žáci, ale také učitelé, mohli uvědomit a připomenout, jaké benefity nám všem přináší život bez omezení.

Jelikož jsem se této akce, stejně jako v minulém roce, osobně zúčastnila, mohu s jistotou říci, že tato akce měla pro všechny z nás hlubší smysl. Tímto bych chtěla poděkovat všem svým žákům, kteří se turnaje zúčastnili, stejně tak jako mým učitelům, kteří mě v organizaci této akce podporují.

Mgr. Martina Pelikánová

22Čvn2025

Ve čtvrtek 19. 6.2026 proběhla v Městské knihovně Vratimov slavnostní akce pro naše nejmenší školáky, tedy žáky 1. tříd. Jednalo se o již tradiční „Pasování na čtenáře“. Při pasování na čtenáře nejde jen o slavnostní akt. Může se totiž stát silným motivačním prvkem, který dětem pomůže vytvořit si hluboký vztah ke knihám a čtení na dlouhé roky dopředu.

Nejdříve přivítali naše prvňáčky král a královna, které skvěle ztvárnili pan starosta Martin Čech a ředitelka knihovny Lenka Šimurdová. Naši žáčci nezůstali pozadu a předvedli nejen jim, ale také svým rodičům, co všechno se ve svém prvním školním roce naučili. A aby to nebylo tak jednoduché, dřív, než došlo na pasování, si král a královna vyzkoušeli znalosti dětí z oblasti pohádek. Děti měly za úkol například uhádnout pohádkové postavy nebo opravit popletené názvy pohádek. Šlo jim to velmi dobře a pokud si náhodou nevěděly rady, přispěchali se svou pomocí rodiče, kteří si tak měli možnost připomenout svá dětská léta. 

A pak už nastal ten slavnostní okamžik, kdy děti pod vedením královny složily čtenářský slib a následně byli králem pasováni na čtenáře. Tímto bych chtěla poděkovat ředitelce knihovny Lence Šimurdové za úžasný zážitek a také za vše, co pro žáky obou našich škol ve Vratimově neúnavně organizuje a připravuje. A poděkování patří také panu starostovi Martinu Čechovi, který věnuje svůj čas tak podstatným a důležitým akcím v životě našich školáků.

Mgr. M. Pelikánová