Aktuality

19Čvn2024

Říká se, že každý správný Čech by měl české korunovační klenoty alespoň jednou za život spatřit. Originál je však vystavován pouze jednou za 5 let a exponáty je možné spatřit jen na malý okamžik. Žáci 7. A se proto v úterý 28. 5. 2024 vypravili na malý výlet na Slezskoostravský hrad na výstavu České korunovační klenoty na dosah. Vystaveny zde byly mistrovské repliky tohoto pravděpodobně nejcennějšího a nejznámějšího českého pokladu. Kromě toho pan průvodce žákům přiblížil osudy 22 našich vladařů napříč pěti staletími. K nejzajímavějším exponátům této části patřila ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie nebo husitské zbraně. Žáci si vyzkoušeli, jak těžké bylo vládnout mečem i váhu královské koruny. Někteří si pak během individuální prohlídky hradu vyzkoušeli i posezení na královském trůnu nebo těžký život vězně…

FOTOGALERIE

Mgr. Irena Liptáková a Mgr. Lenka Parmová

6Čvn2024

Co tě nezabije, to tě posílí!

Dnes již tradiční turistický kurz osmých ročníků se letos uskutečnil od 13. do 17. května 2024 na horské chatě Skalka v Mostech u Jablunkova.

Cesta do kopce byla naší první zkouškou, kterou všichni zvládli, a když se před námi zpoza stromů vyloupla chata, všichni jsme si s funěním oddechli.

Pan kuchař nás odměnil skvělým řízkem s bramborovou kaší. Po krátkém odpoledním klidu nás pan učitel Šebesta naučil pracovat s buzolou a mapou, abychom byli připraveni na středeční bojovou hru. Po večeři jsme se ještě vydali na krátký průzkum okolí k nedaleké chatě Severka.

V úterý po snídani jsme se vydali k opevnění Šance, které jsme si s průvodkyní prošli a byli jsme pochváleni za svou pozornost a znalosti z historie. Cestu zpět nám pan učitel zpestřil hrou „Nálet“, kterou jsme si velmi oblíbili navzdory odřeným kolenům i jiným částem těla. Kdykoliv totiž pan učitel zakřičel slovo „nálet“, museli jsme se do deseti vteřin schovat tak, aby nás neviděl. Večer jsme ještě zvládli turnaj v přehazované a společný plakát o průběhu „turisťáku“ v týmech.

Ve středu ráno jsme začali rozcvičkou, která byla malou přípravou na týmovou práci při bojové hře. Posilnění snídaní jsme se vydali ke kapličce se svatým Hubertem, kde jsme si zasoutěžili v běhu a hodu na cíl šiškou. Cestou na rozhlednu Tetřev nás mírně zaskočil lesní polom, ale vzali jsme jej jako překážkovou dráhu a všichni jsme se vydrápali až na kopec. Pár schodů na vrchol rozhledny už nás nemohlo překvapit. Odpoledne nás čekala velká bojová hra, při které jsme museli využít znalostí práce s buzolou. Všichni doběhli do cíle a nikdo se v lese neztratil.

Ve čtvrtek jsme sešli do Mostů na bobovou dráhu, kterou jsme měli zamluvenou pouze pro sebe na celou hodinu. Svezly se i paní učitelky, když jsme jim namluvili, že budeme brzdit. Cesta do kopce zpět na chatu byla opět náročná, ale vidina táboráku a špekáčků nás hnala vpřed.

V pátek dopoledne jsme dokončili plakáty a naložili kufry do auta. Před chatou jsme si udělali společnou fotku a vydali se na nádraží. Déšť nás zastihl až v čekárně. Unavení ale spokojení jsme se ve Vratimově rozloučili a vydali se domů povyprávět svoje zážitky rodičům.

FOTOGALERIE

nadšení turisté z 8. A a 8. B

 

6Čvn2024

Divadélko za školou už má prázdniny

Divadélko za školou je jedním z kroužků SVČ Vratimov, ale již několik let působí v ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí. V pondělí 3. června 2024 ukončilo letošní divadelní sezónu, ve které její členové se svými vedoucími nastudovali hned 2 představení. V 1. pololetí to bylo divadélko Smolíkovi ve Vratimově, které vzniklo na motivy populárního animovaného seriálu. Ve 2. pololetí se předvedli v kuse s názvem O Karkulákovi, což je parodie na klasickou pohádku O Červené Karkulce.

Obě představení byla veselá a děti v nich mohly ukázat, co všechno umí. Herci Divadélka za školou předvedli, že umí nejen hrát, ale také zpívat, tančit i vyrobit hezké kulisy, což ocenili přítomní diváci vždy velkým potleskem.

Jejich vystoupení zhlédli nejen jejich rodiče a pozvaní hosté. S divadélkem O Karkulákovi se ve středu 29. května 2024 zúčastnili Regionální přehlídky amatérských divadel v Řepišti. Naposledy zahráli O Karkulákovi svým spolužákům i jejich učitelům z 1. stupně ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí.

Blahopřejeme jim k úspěšné divadelní sezóně, přejeme jim krásné prázdniny a těšíme se na ně v nové divadelní sezóně v Divadélku za školou na podzim 2024.

FOTOGALERIE

principálky Divadélka za školou Lenka Parmová a Pavlína Kožušníková

6Čvn2024

Pierre de Coubertin: „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se…“

I když do zahájení XXXIII. letních olympijských her zbývají ještě celé 2 měsíce, žáci 5. – 9. tříd naší školy si svůj olympijský den užili již ve čtvrtek 30. května 2024 na svém školním hřišti.

Olympijský den zahájil svým proslovem před nastoupeným žactvem a jejich učiteli předseda Olympijského výboru ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí pan učitel Šebesta. Ve svém projevu prozradil přítomným nejen program sportovního dne, sdělil organizační pokyny, ale také jim připomněl pravidla sportovního chování.

Jednotlivé třídy se pro tento den proměnily v týmy reprezentující různé státy. Takže na hřišti závodili reprezentanti Česka, Kanady, Zanzibaru, Francie, Jamajky, Ugandy, Brazílie, Nigérie, Argentiny a Španělska. Nejprve ve 4 disciplínách soutěžili účastníci individuálně. Ve sprintu na 60 metrů vítězili žáci především svou rychlostí, v hodu medicinbalem bylo zapotřebí využít svou sílu. Mrštnost žáci předvedli v trojskoku z místa a ve skoku v pytli. Pak přišly na řadu disciplíny týmové. Nejprve předvedli svou schopnost spolupracovat v běžecké mix štafetě, pak v silácké disciplíně přetahování lanem a nakonec i v přehazované. Všechny výsledky pan učitel Šebesta pečlivě zaznamenával na výsledkovou tabuli, kterou žáci průběžně pozorně sledovali a počítali si body.

Když se všichni sešli po 13. hodině k slavnostnímu ukončení žákovské olympiády, byly již pro všechny nachystané bonbony a fidorkové medaile pro nejúspěšnější týmy. Na 3. místě se umístili a bronzové kakaové medaile získali reprezentanti Španělska z 9. B. Stříbrné kokosové medaile vybojovali zástupci Francie z 6. B. Školními olympijskými vítězi a majiteli zlatých fidorkových medailí se stali závodníci Nigérie z 8. B.

Po celou dobu olympijského dne se žáci snažili vybojovat pro svůj tým co nejvíce bodů, navzájem se povzbuzovali, fandili si, smáli, vyprávěli si o svých vítězstvích i prohrách. A když se něco nepovedlo, pokřikovali na sebe olympijské heslo Pierra de Coubertina: „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.“ Po závěrečném „Dnešnímu olympijskému dni nazdar!“ se spokojeně rozešli do svých domovů.

FOTOGALERIE

učitelé z Olympijského výboru ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí

3Čvn2024

Úspěch vratimovských deváťáků v soutěži Lidice pro 21. století

Již tradičně se žáci 9. tříd naší školy účastní vědomostní soutěže Lidice 21. Letošního ročníku se zúčastnilo 2177 žáků a do soutěže škol se zapojilo 123 škol z České republiky, Slovenska a Polska. Ze všech účastníků bylo vybráno 40 finalistů na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, které se letos konalo ve středu 22. května 2024 v krásném Besedním domě v Brně. Máme radost, že hned 4 finalisté: Sabina Czakóová, Jan Jurča, Daryna Melnyk a Veronika Pifková, jsou žáci naší školy. Daryna Melnyk získala za svou slohovou práci i zvláštní cenu poroty.

Dostat se až na slavnostní vyhlášení nebylo jednoduché. V 1. kole žáci museli zvládnout vědomostní test s otázkami, které se týkaly především života v období 2. světové války, a napsat slohovou práci na zadané téma. Nejvíce účastníků si vybralo aktuální téma „Co se mi honí hlavou, když je válka tak blízko?“. Do 2. kola už postoupilo jen 40 finalistů, kteří museli zvládnout další vědomostní test.

Samotné vyhlášení je vždy příjemným setkáním mladých lidí, kteří všechny výše zmíněné podmínky zvládli nejlépe. Nejprve za přítomnosti vedoucích osobností Památníku Lidice, Karlovy univerzity a Ústavu pro studium totalitních režimů proběhlo slavnostní předávání ocenění všem finalistům. Pak přítomní herci Máša Málková, Dana Černá a Vilém Udatný přečetli porotou oceněné slohové práce. Následoval obědový raut a pak se žáci rozdělili do pracovních skupin a vydali se na doprovodný program do Bunkru 10-Z, do Arnoldovy vily nebo na hrad Špilberk.

Večer se vratimovští žáci vraceli domů hned s několika úplně novými zkušenostmi: na pódiu přijímat ocenění za přítomnosti médií, úspěšně reprezentovat svou školu v mezinárodní soutěži  a procházet se po nejslavnějších místech brněnské historie.

Děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy a přejeme jim, aby zažili ještě mnoho úspěchů nejen v nejrůznějších soutěžích, ale i v osobním životě.

FOTOGALERIE

Mgr. Pavlína Kožušníková, koordinátorka soutěže Lidice 21 na ZŠ Vratimov, Masarykovo náměs

21Kvě2024

Deváťáci si připomněli konec 2. světové války exkurzí do Národního památníku v Hrabyni

Již 79 let si připomínáme 8. května vítězství nad fašismem v Evropě. Dnešní děti znají události roku 1945 jen z fotek, z filmů a z PC her. A protože do Národního památníku 2. světové války v Hrabyni je to z Vratimova kousek, vydali se žáci 9. tříd se svými tř. učitelkami v úterý 14. května 2024 na exkurzi do největšího památníku ostravsko– opavské operace do Hrabyně.

Exkurze měla 3 části. Nejprve si žáci prohlédli bojovou techniku umístěnou vedle hlavní budovy památníku. 

Pak účastníci exkurze absolvovali dvouhodinovou prohlídku v hlavním objektu památníku, ve kterém postupně zhlédli pamětní síň se sarkofágem s hlínou z 26 míst, kde bojovali a umírali českoslovenští občané. Pak se vydali na prohlídku expozice Těžká léta, která mapuje vojenský, politický, kulturní, hospodářský i běžný civilní život v Československu v letech 1938-1945. Nejvíc žáky zaujala bojová scéna, která se snaží simulovat život uprostřed bojů. Celá exkurze graduje v části věnované holokaustu. Nejprve se žáci ocitli v místnosti s aranžovanou scénou „schody smrti“, připomínající život v koncentračních táborech, poté pokračovali před sádrovou předlohu Sousoší lidických dětí. 

Ve 3. části se žáci usadili ve výukové místnosti informačního centra a absolvovali edukační program s názvem „Nezačalo to až v Osvětimi“. 

Po celou dobu exkurze si žáci své nově nabyté znalosti, názory i emoce zaznamenávali do pracovních listů, které si s sebou odvezli domů. Kromě nich si s sebou domů odnesli i mnoho důkazů o hrůzách války, které nemají nic společného se šťastným a svobodným životem, který naše děti v současné době prožívají. Doufejme, že se naši žáci budou i nadále setkávat s válečnými útrapami jen prostřednictvím výstavních expozic, ale nikdy ho nepoznají ve svém skutečném životě.

                                                                                              za organizátory exkurze Mgr. Pavlína Kožušníková

15Kvě2024

Od 1. ledna 2024 došlo v souvislosti s novelou § 123 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) ke změnám pravidel při stanovení úplaty ve školních družinách a školních klubech zřizovaných státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí. Na základě této novely bude nyní ve školách školských zařízeních stanovovat výši úplaty za školní družinu zřizovatel. Doposud výši úplaty stanovoval vždy ředitel dané školy.

Po vzájemné dohodě se zřizovatelem byl úplatek za školní družinu od 1. 9. 2024 stanoven ve výši 1 000 Kč na jedno pololetí (tedy 2 000 Kč na celý školní rok).

Více informací naleznete v následujícím odkazu: Změna úplaty v ŠD

15Kvě2024

Naše nová venkovní učebna byla vybudována v rámci projektu „Venkovní odborná učebna ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí 192“ reg. č. CZ.06.04.01/00/22_111/0001860.

Na realizaci projektu obdržela škola dotaci z EU v rámci 111. výzvy IROP.

15Kvě2024

Již tradičně žáci 2. stupně naší školy nocují ve škole v rámci akce Noc s Andersenem. V průběhu této akce si hravou formou společně připomínají literární výročí roku. Letos se termín této celostátní akce kryl s termínem dne otevřených dveří, který se konal u příležitosti 115. výročí založení naší školy. Takže organizátoři akce museli vymyslet jiný termín i jiný název akce. Nakonec se rozhodli nocování uspořádat 7. května 2024 a nocovalo se s Ferdou Mravencem Ondřeje Sekory. A tak účastníci přišli tentokrát v kostýmech Ferdy Mravence, komárů, Berušek, Brouka Pytlíka atd.

Hned na začátku programu vytvořili účastníci nocování bulvární noviny, které měly informovat o životě Ferdy Mravence a jeho přátel. Přítomní si navzájem sdělili mnoho skandálních informací ze života této populární postavičky. Nejzajímavější příhodu navíc přehráli jako scénku.

V průběhu večera účastníci nocování létali jako broučci Jana Karafiáta, z jednotlivých veršů sestavovali Baladu dětskou Jana Nerudy nebo hledali v knihách ukryté postavy a jejich charakteristiky z knihy Staré řecké báje a pověsti Eduarda Petišky. Paní učitelka Beruška Kludková uspořádala hospodský kvíz, ve kterém prověřila přítomné ve znalosti příběhů z Rychlých šípů, které napsal Jaroslav Foglar. Protože si letos připomínáme i výročí úmrtí Jakuba Arbesa, závěr večera patřil tajemnu a neuvěřitelným příběhům. Žáci si vylosovali kartičku z party hry Černé historky a na její téma měli vymyslet svůj hrůzostrašný příběh. Těmito příběhy pak ozdobili Hrůzostrašovník.

A pak se už některým účastníkům zavíraly oči jako těm broučkům ve stejnojmenné knize Jana Karafiáta, a proto si roztáhli své spacáky, před usnutím si ještě chvíli povídali a pak spali a spali a spali…

FOTOGALERIE

za organizátory Beruška Kožušníková,
vedoucí šk. knihovny

Load More