Akce školy

11Zář2023
 • První den
  Týmy Šampioni, Pavouci, Chleby a Vlčata vyráží za svým prvním dobrodružstvím. Je to tady žůžo …
 • Druhý den
  Dnešní indiánské dobrodružství – lukostřelba, výroba indiánských čelenek, lanový park, stezka přísloví. Den plný zážitků …
 • Třetí den
  Středa nejen ve znamení sportu a skvělých sportovních výkonů, ale i zábavy, soutěží a hrátek s Hopsalínem.
 • Čtvrtý den
  Ani déšť nás nezastaví – dopoledne sportujeme, odpoledne vyrábíme v lese strašidla a večer zpíváme naše oblíbené hity … nudu tady neznáme.
 • Pátý den
  A všechno jednou končí … vezeme si domů kufry plné zážitků.

15Srp2023

V minulém roce se žáci šestých a sedmých ročníků již třetím rokem zúčastnili jako podavači míčků na mezinárodním turnaji pro postižené stolní tenisty Czech Para Open 2022. Ačkoli to byla akce velmi náročná, naši žáci se jí zhostili velmi dobře. Byli jsme jednak pochváleni organizačním výborem, jednak sami děti byly nakonec z této akce nadšené.  Proto jsme se rozhodli zúčastnit se turnaje Czech Para Open 2023, který se konal v termínu od 22. 6. 2023 do 24. 6. 2023, i v letošním školním roce.

Na základě naší žádosti schválil organizační výbor zásadní změnu – v tomto roce byli naši žáci rozděleni do dvou skupin. První skupina pracovala na turnaji od 9:00 hod. do 14:00. hod., druhá supina od 14:00 hod. do 20:00 hod. Akce se zúčastnilo celkem 60 žáků 6. až 9. ročníků. Každý žák obdržel turnajové tričko, stejně tak jako svačinu, oběd nebo večeři. S žáky se turnaje vždy zúčastnili vybraní učitelé naší školy.

Pro žáky aktivní účast ve hře přináší opravdu nezapomenutelný zážitek na osobní setkání se zahraničními sportovci, s paraolympioniky i medailisty, na jejich poděkování za pomoc ve hře. Ale hlavně jim tento turnaj opět ukázal jedinečný pohled na člověka s handicapem, který i přes své postižení dokáže žít plnohodnotný a často velmi intenzivní život. Zároveň si také všichni, a to nejen žáci, ale také učitelé, mohli uvědomit a připomenout, jaké benefity nám všem přináší život bez omezení.

Jelikož jsem se této akce, stejně jako v minulém roce, osobně zúčastnila, mohu opravdu říci, že tato akce měla pro všechny z nás hlubší smysl, propojila nás v jeden celek a mohli jsme společně zažívat chvíle, které jsou neopakovatelné.

Mgr. Martina Pelikánová

Poděkování

(poděkování organizačního výboru Czech Para Open 2023) 

 

14Čvn2023

Mezi finalisty byly vybrány i dvě žákyně ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí, Julie Kožušníková a Nguyen Minh Anh. Zvláštní cenu poroty za svou literární práci převzala další žákyně Sofie Valachová. Pokračuj ve čtení kliknutím na tlačítko Read More.

[…]

13Čvn2023

Často od odborníků slýcháme, že jedním z největších problémů dnešní mladé generace je nedostatek pohybu a nezájem o pobyt v přírodě. Již tradičně se v naší škole pokouší tyto problémy řešit nabídkou pětidenního turistického kurzu pro žáky 8. tříd, jehož cílem je poskytnout dětem možnost prožít týden v přírodě a okusit nezapomenutelné pocity při zdolání turistické trasy. Pokračuj ve čtení kliknutím na tlačítko Read More.

[…]
9Čvn2023

Středu 7. června sedmáci a vybraní osmáci strávili na zajímavé, poučné a hravé exkurzi v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě. Pro žáky byl připraven dvouhodinový program, který představil nejen fungování knihovny, ale také její přínos široké veřejnosti.

Na začátku se žáci rozdělili do několika skupin, které obcházely stanoviště s připravenými aktivitami. Postupně si každé družstvo vyzkoušelo zodpovědět vědomostní kvíz, vyplnit sudoku, složit náročné hlavolamy nebo projít jako nevidomý stezku plnou překážek. Každý si mohl zahrát různé populární společenské hry od těch nejznámějších, až po novější „bestsellery“ na trhu. Žáky ovšem nejvíce zaujala práce samotných knihovnic. Úkol byl jednoduchý! Každý musel vyřídit objednávku čtenáře, tedy požadovanou knihu vyhledat ve skladu a přímo ji čtenáři vypůjčit. Žáci tak měli jedinečnou možnost navštívit rozsáhlé sklady knih v suterénu knihovny.

Z vědecké knihovny jsme se vypravili na vyhlídkovou věž Nové radnice, ze které se nám naskytl panoramatický výhled na všechny světové strany. Následně jsme si vyzkoušeli jízdu páternosterem a nakonec jsme se odebrali na svačinu do Forum Nová Karolina, čímž jsme tuto vydařenou exkurzi zakončili.

Lenka Parmová, Zuzana Stavinohová a Radek Huška

7Čvn2023

VI. třída strávila trochu neobvyklý Den dětí. Ve čtvrtek 1. 6. jsme se ráno vypravili do Archivu města Ostravy, který sídlí v Ostravě – Přívozu a právě letos slaví 100 let od svého založení.

V rámci exkurze jsme se seznámili nejen s dějinami archivu, ale především s tím, k čemu takový archiv slouží a co v něm můžeme najít. Prohlédli jsme si nejstarší listiny, pečeti, kroniky a další archiválie, navštívili jsme knihařskou a fotografickou dílnu a seznámili jsme se s náročnou prací těchto odborníků. U restaurátora knih jsme si mohli doslova osahat pergamen, o kterém se ve škole jen učíme, a paní fotografka dětem ukázala, co to jsou negativy a jak funguje temná komora. V digitální badatelně si děti samostatně mohly na počítačích vyhledat a prohlédnout digitalizované archiválie. Na závěr exkurze jsme nahlédli také do depozitáře, kam se běžná veřejnost jen tak nedostane.

Exkurze se velmi vydařila, paní archivářka děti pochválila za aktivní účast a zajímavé dotazy. Všichni jsme si odnesli řadu nových poznatků. Věděli jste například, že i vaše vysvědčení z 9. ročníku ZŠ bude jednou uloženo v archivu?

Po příjezdu do Vratimova už se všichni těšili na druhou část naší výpravy. Rovnou z nádraží jsme se přesunuli k řece, rozložili si deky, rozbalili si dobroty a mohl začít slíbený piknik ke Dni dětí. Někteří hráli badminton, jiní karty, další se brodili v řece Ostravici a někdo prostě jen odpočíval. Samozřejmě padla také otázka, kam a hlavně kdy vyrazíme na další exkurzi? No, uvidíme…

FOTOGALERIE

Irena Liptáková a Radek Huška

30Kvě2023

V pondělí 29. května 2023 se všichni milovníci poezie a recitace z řad žáků 6. – 9. tříd naší školy sešli ve 14:00 hodin ve třídě 8. B, aby předvedli své recitátorské umění. Někteří si s sebou přivedli i své kamarády, aby jim fandili. Společně vytvořili příjemnou soutěžní atmosféru, která naplnila celé pohodové odpoledne.

V tomto krásném májovém odpoledni jsme vyslechli nejrůznější básničky, smutné, veselé i zasněné, nejčastěji však děti recitovaly balady Karla Jaromíra Erbena.

Nakonec porota, složená z učitelů jazyka českého a z třídních učitelů 2. stupně, rozhodla takto.

 1. kategorie 6. -7. tříd:
 1. místo               Jana Kučerová (6. třída)
 2. místo               Šimon Navrátil (7. A)
 3. místo               Ema Embertová (6. třída)
 • kategorie 8. – 9. tříd
 • místo               Sofie Nuněz (8. A)
 • místo               Evelína Kavalová (9. A)
 • místo               Anna Frantíková (8. B)

Vítězům gratulujeme, soutěžícím děkujeme za hezká vystoupení a všem přítomným za příjemně strávené poetické odpoledne.

odborná porota přehlídky mladých recitátorů 2. stupně

29Kvě2023

 

Ve středu 17.5.2023 se třída VI.A vypravila na akci „Deskohraní s Mindokem“, kterou uspořádala Městská knihovna Vratimov. Během hodiny a půl se naši žáci seznámili s deskovými hrami firmy Mindok, zástupkyně této firmy jim ochotně odpověděla na všechny otázky a samozřejmě si mohli také zahrát. Největší úspěch měly hry Duchové Carcassone, Krycí jména, Time´s up! Harry Potter nebo Houbařův ráj. Někteří žáci se ukázali jako velmi zkušení hráči a obratně pomáhali s pravidly ostatním spolužákům. Na chvíli se tedy ponořili do stavby středověkého města, některým se napěnila krev při hledání tajných agentů, rozmluvili se u roztodivných pojmů z kouzelnického světa nebo nasbírali ty nejlepší hřiby, lišky a bedly v lese. Mluvím tedy určitě za všechny, že jsme si dopoledne užili a někdy příště se do knihovny opět rádi vypravíme. 

Mgr. Irena Liptáková

21Kvě2023

Region Slezská brána

Dne 17.5.2023 se jako každý rok uskutečnil Branný závod v Raškovicích, kterého se naše škola vždy účastní. Letos se jednalo o 10. ročník závodu. Bohužel i letos na účastníky čekala opravdová zkouška ohněm, a to vytrvalý a nepříjemný déšť. Závod se totiž koná za každého počasí a stejně jako v minulém roce nám opět pršelo. Musím říct, že tímto počasím opravdu Branný závod nabírá ten správný rozměr. Nicméně účastnící závodu ihned po doběhnutí a totálně promočení na kost, stejného názoru nebyli. .

Jako každý rok se závod konal ve dvou kategoriích (6.+7. ročník a 8.+9. ročník). Týmy musely být v počtu pěti žáků a z toho v každé kategorii musely nastoupit dvě dívky. Cílem závodu je na trase (2,5 km) prověřit fyzickou zdatnost účastníků společně se znalostmi a dovednosti, které je potřeba mít pro zvládání krizových situací v oblasti topografie, zdravovědy a ochrany proti škodlivým látkám.

Naše oba týmy sice obdrželi nepopulární „bramborové medaile“, ale i tak jim patří velký obdiv a respekt, že závod v tak extrémních podmínkách zvládli, a navíc bez úrazu. Myslím si, že s odstupem času budou všichni účastnici závodu na akci vzpomínat jenom v dobrém a tím i na skvělé časy prožité na Základní škole. Vždyť všichni víme, že škola není jenom o získávání informací, ale také o zážitcích!